Het Kooibos Wim Lastdrager Al heel vroeg, in ieder geval vóór 1300, zijn de bewoners van het eiland 't Oge begon nen stukken land aan de oostzijde met een dijkje te omringen. Zo ontstond de polder De Leye. Daarna zijn nog ontstaan de polders: De Sanden, Callens en Vennekoog. (Zie kaart je hieronder) Omstreeks 1500 nam de grootte en de invloed van het Marsdiep toe. Het getijwater van dit zeegat stroomde over de oostelijke Koegrasgronden naar het zuiden en bedreigde zelfs de oostelijke Jewelgronden. In 1536 besloten enige Ogers om die reden de westelijke Jewelkwelder te bedijken. Ze dachten dat die dan geen last van overtromingen zou hebben. Helaas was die gedachte niet juist. Op het aanhechtingspunt van de Jeweldijlc aan het Luttik Duin brak het zeewa ter door de dijk heen. De doorbraak liet een wiel (een plas) achter. Die werd het 'Nieuwe Spoelde Wiel' genoemd. In 1570 zorgde de Allerheiligenvloed ervoor dat er via een zijtak van het Oogmergat (zie kaartje en let op 7) het zeewater helemaal in het Nieuwe Spoelde Wiel stroomde. Het nam daardoor in grootte en diepte toe. Toen in de jaren erna de naar het zuidoosten stromende zijtak van het Oogmergat verzandde, bleef een plas over. Die plas werd al een paar jaar na 1600 ingericht als eendenkooi. Met gebruik van tamme eenden werden wilde eenden gelokt. Om de plas heen werden bomen en struiken geplant. Zodoende werd het Nieuwe Spoelde Wiel een prachtige plek en niet alleen voor eenden, maar voor allerlei vogels en planten. De naam Nieuwe Spoelde Wiel verdween. De naam Kooibos kwam. Vanaf 1250 was Callantsoog een heerlijk heid waarin tot 1610 de Heren van Brederode gezag uitoefenden. Stukken ervan werden daarna verkocht. In 1876 werd wat nog restte verkocht aan de heer Previnaire, een fabrikant uit Haarlem. Na zijn overlijden in 1900 kwam de heerlijk heid toe aan zijn drie dochters. Een van die drie was gehuwd met Jonkheer Charles van de Poll. Deze besloot tot oprichting van een familie naamloze vennootschap.(1925) De vennootschap verkocht het Kooibos aan Staatsbosbeheer en het Zwanenwater aan Natuurmonumenten (1972) De jacht die tot de overname door bovenge noemde organisaties steeds door de adellijke families in beide gebieden had plaatsgevon den, werd nu verboden. De restanten van de eendenkooi zijn in het Kooibos nog steeds te zien. 's Zomers kan er onder leiding van een bos wachter in het bos gewandeld worden. Toegangskaarten kunnen via het kantoor van de V.V.V. aan de Jewelweg worden gekocht. 1 Sinckelsant 2 Goeree 3 Kleine Jewel 4 Hazekamer en Kiefteglop 5 Oudst bekende polderdijk, in 1960 blootgespoeld 6 Polder het Oude Land 7 Polder De Leye 8 Polder De Sanden 9 Helmdijk 10 Voormalige dijk benoorden Sinckelsant; weg van het oude dorp naar de polders 11 Oude Waal 12 Boswaal met molens 13 Polder Callens 14 Voordijk (-weg) Afb.3 De ontwikkeling van Callensoog tussen 1550 en 1570 (reconstructie). 15 Polder Vennekoog 16 Swaardijk 17 Zuiderjewel 18 Noorderjewel met kadijk van de Bossche 19 Aanhechting Noorderschinkel met sluis ten noorden 20 Zijperdijk 21 Buitenjewel of Jewel Uitland 23 Blanckaerts-of Bleyckerswiel 24 Nieuwe Spoelde Wiel huidige kustlijn B tot kerk vergrote kapel Naar Schoorl( 1973) p. 133, fig. 40. - 78.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 18