Naar de Bataviawerf en de Oostvaardersplassen Onze chauffeur, Klaas Bijvoet, bracht ons via Westfriesland al spoedig richting Enlchuizen. Klaas bleek niet alleen een handige chauffeur te zijn, maar ook een boeiende verteller! Vandaar dat we ongemerkt al om 9.15 uur voor de openstaande brug naar de Marker- waarddijk stonden. Het oponthoud duurde maar 10 minuten en zodoende arriveerden we om 10 uur via de Knardijk bij het bezoe kerscentrum van Staatsbosbeheer, waar de koffie voor ons klaarstond. Een van de mede werkers van Staatsbosbeheer, Frans, vertelde ons over het ontstaan van dit prachtige natuurgebied, 'De Oostvaardersplassen' en de flora en fauna ervan. Na deze interessante inleiding gaan we per bus een rondrit maken door dit prachtige plassengebied. We rijden richting Almere, eerst door het z.g. vrije gebied dat voor elke bezoeker toegankelijk is. Later rijden we het gesloten gebied binnen. De smalle weg is verdeeld in etappes. Elke etappe is afgesloten met een stalen toegangs poort. Die kan alleen met een speciale sleutel geopend worden door de meerijdende gids. Evenwijdig aan deze weg ligt de spoordijk Lelystad-Almere. De dieren in dit z.g. stiltege- bied zijn volkomen gewend geraakt aan het treinverkeer. Dit bleek wel uit de aanwezig heid van een toevallig rondkuierende vos op onze weg. Chauffeur Klaas ging daarom stap voets rijden. Zodoende kwamen we tot op nog maar enkele nieters van het dier af. Maar dan kiest de jonge vos toch eieren voor zijn geld en verdwijnt in het struikgewas. Ik kon er nog net een leuke foto van maken. Het is inmiddels tegen twaalven geworden en om 12.30 uur is de lunch in het restaurant 'Batavia'. Hierna gaan we om 14.00 uur naar de filmzaal voor een reportage over de bouw van een V.O.C.-schip. Tenslotte nog een rond wandeling over de Bataviawerf en via de grote scheepsmakershallen naar de uitgang, waar de bus voor de thuisreis klaar staat. We hadden een geslaagde dag gehad. Zowel wat het weer betrof als het programma. Een 'tien met een griffel' voor de mensen achter de schermen! Alles was keurig op tijd! 'Om 8 uur vertrokken en om 18 uur weer thuis!' Jaap Vos, Den Helder Zaterdag 26 augustus 2000 beloofde een prachtige dag te worden, want om 7.45 uur stond de zon al stralend aan de hemel. Vanwege dat mooie weer was iedereen op tijd bij de bus. Klokslag 8 uur was het: "Starten en wegwezen!" Foto's: Ank Randag en Jaap Vos - 74. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 14