weg ware, zette wai Callesoog op stelte. Hooren en zien verging den! Tijdens het boelhuis kocht m'n Vader un vat witte erte. Als ik er nag an denk dan loopt 't water nog over me lippe. M'n Vader had ook nog een partaitje gedroogde groente kocht. Deer maakte die zeelui soep van, maar dat kon main minder bekoren. Tegenwoordig lcomme er een hoop mense in Callesoog, maar ik geloof dat 't toen nag erger was. Het schip bleef natuurlulc un grote attractie voor Callesoog. Dat het leste boel verkocht was, wier ok de Constance zelf verkocht. Een deel Calles- ogers, namelijk zeven mannen en Constant van Burgerbrug hewwe hem toen kocht. M'n Vader was er ook deelgenoot van. Constant was een skeepssloper en dus wel met dat werk bekend." STRANDING CONTANCE aanvulling Jan Scholten, de post, kwam altijd lopend via Abbestede over het land naar onze boerderij aan de Voorweg 4 in Groote Keeten. Hij liep deze keer hard en begon van verre al te roepen: "Er komt een schip op strand!" En jawel. Voor het huis staande konden we de hoge masten van een schip zien. Het voer nog en kwam vanuit het noorden. Het was bar slecht weer. Toch ging ons hele gezin naar duin. We konden inmiddels zien dat de masten op één plaats bleven en wel even ten noorden van Callantsoog. Ik was een meisje van zeven jaar en moest me aan mijn vaders jas vasthouden om niet weg geblazen te worden. Het schouwspel dat ik vanaf het duin op strand zag, zal ik nooit vergeten. De redding boot moest in zee getrokken worden met behulp van paarden. Vrouwen van de beman ningsleden waren bang. De vrouw van Klaas Hollander stond te schreeuwen (huilen). Uiteindelijk kwam de reddingboot bij het schip aan. Hij sloeg er met een zware klap tegen aan. Toch slaagde men erin met gered den naar het strand terug te komen. De boot had schade opgelopen. De aan boord gebleven zeelieden heeft men er later met 'de broek' afgehaald. 'De broek' is een boei met daarin bevestigd een broek van zeildoek. Nadat verbinding met het schip is gemaakt door middel van het lijnwerptoestel kan men 'de broek' van en naar het schip trekken om zo de schipbreukelingen één voor één naar de wal te brengen. Red. Er konden toen ook nog enkele 'jufferblolo ken' geborgen worden. Die jufferblolcken wer den gebruikt om de stagen van dik geslagen ijzerdraad te spannen. De stagen dienden om vanaf de boorden de masten te steunen. Zowel de broek als de jufferblolcken hangen in onze museumboerderij 'Tante Jaantje'. Guurtje Zeeman-Kruisveld werd, in maart 1996 100 jaar. Ze overleed een paar maanden later. Zij was een trouw lezer van 'De Clock' en zorgde ook een paar maal voor kopij. Haar laatste bijdrage over de stranding van de Constance staat hieronder. Restanten van de 'Constance' liggen nog altijd iets ten noorden van de strandslag Abbestee in het Callantsoger zand. In de herfst van 1984 werd bij heel laag water een van de stalen masten van het schip nog zichtbaar. Maarten Bakker nam er een foto van. Jufferblolcken van de Constance. Foto: Cors van der Haar - 71. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 11