Het nieuwe armenhuis Oude ansichtkaarten: Panorama Callantsoog (±1918) Wim Lastdrager De nieuwe bewoner, Martin Meijer, nam er een foto van. Duidelijk leesbaar is: Dat betekent dat 69 jaar geleden Gert Kuiper aan de bouw van het nieuwe armenhuis heeft meegewerkt. Gert Kuiper was timmer man bij het bedrijf van Piet Vos Jbz. In 1995 overleed Gert. Het was vroeger gewoonte om bij werkzaam heden in een pand een jaartal en/of een naam ergens te schrijven. 1918 - Het Armenhuis met zijn vier ramen aan de voorkant. Vier behoeftige gezinnen hadden hierin elk een ruimte. In 1931 is het afgebrand. Aannemer Piet Vos mocht een nieuw bouwen. Kosten: 4880,00. Deze families werkten aan de dammen, die vanaf 1899 zijn gebouwd. De duinen voor Callantsoog waren toen ook al smal. Dammen moesten het gevaar lceren. Het andere dubbele woonhuis in het midden bovenaan was van Rijkswaterstaat. Daar woonden de kantonniers in. Dan rechts op de kaart hotel Duinzicht, gebouwd door Piet Vos. Achter hotel Duinzicht twee schuren, beide van Piet Vos, waarin hij maatschappij. Daarnaast de botenboet van zijn timmermanswerkplaats had. Naast hotel Jan Adr.zn. Vos. Duinzicht de reddingloods van de Redding- Bij het verbouwen van het huis op de Zeeweg 41 (hoek Jewelwegkwam na enig breekwerk een balk met een tekst te voorschijn. i yMÊÊÊBÊÊÊÊtm Foto: P. Vos Jbz. Een van de bekendste bewoners van het Armenhuis is Jantje De Boer-Hoveling geweest. Ze woonde met haar beide zoons Piet en Wil lem in het met een pijl aangegeven deel van het huis. Onvoorstelbaar hoe dat daar woonde in een ruimte niet groter dan 5x6 meter. De beide broers waren echte strandjutters. (Zie voor verdere bijzonderheden 'De Clock' jaarg. 5, no.t) Het lange gebouw links op de kaart was een directie-keet, waarin twee families woonden. Jan Hendrik v. d. Berg, ook wel Jan Hen genoemd, woonde aan de ene kant. De bewoners van de ande re kant zijn niet bekend. -49.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 9