Nic Koss<?ii herinnert zich... deel 3 Mijn broer Cor was in de handel met Adriaan Vos en die zouden een vrachtwagentje kopen 0111 zakken in te vervoeren. Hij had zelf een Fordje, die mijn Vader van hem kocht. Zo doende kon Cor die vrachtwagen weer kopen. Nieuw kostte die toen 1000 gulden. Ik had dus toen mijn rijbewijs en meteen een autootje. We hebben er erg veel plezier mee gehad. Ik heb er ook nog wel taxi mee gere den, o.a. voor Tolen en Van Lier, toen erg bekende cabaretiers. stonk verschrikkelijk. Ik heb fietsen geleerd op een fiets zonder banden, die opgescharreld was in de rom- melkuil. We gingen dan naar dikke Geert (dat was tante Ma Prins haar moeder) te fietsen. Dikke Geert was trouwens ook zo'n tiep, want als ze plassen moest, dan tilde ze haar rokken op en ging zitten. Een broek had ze niet aan! Er was daar een heuvel en dan gin gen we met de fiets van boven naar beneden. Dat ging best, maar nou stond beneden een tele foonpaal en op een keer kwam Dirk Leien en die zouden wij wel even fiet sen leren. Hij had een fiets met luchtbanden gekre gen van zijn broer. Nou dat ging vanzelf veel har der. Dirk boven op de nol en Arie Toes en ik hem op de fiets gezet. Nou stond beneden die telefoonpaal en we hadden nog zo gezegd, dat hij daar niet naar moest kijken. Nou daar ging Dirk dan, hard naar beneden en bang! Precies tegen die paal. Dirk een buil op zijn kop en de fiets aan gru- zels. Wat politiek en kerk betreft, was ik van huis uit gereformeerd en aan politiek deden we thuis niet. Maar door mijn kameraden die wel linies georiënteerd waren, het werk bij de Coöperatie en de crisis die later op kwam zet ten, liepen wij ook met een gebroken geweer tje en werden wij daarna ook lid van de Vara. Dit was zo ongeveer het gebeurde tot mijn 18de jaar. Nog even een terugblik op Groote Keeten en enkele gebeurtenissen daar. Vader ving ook nog wel eens zeerobben, die bij laag water niet meer in zee konden komen. Hij stroopte dan de huid eraf en daar maakten ze dan rob- bezaklcen van. Dat zijn tabakszakjes, net als nu een pakje shag. Het spek smolt hij dan en daar maakte hij dan levertraan van. Het Botstelcen deden we met een spijker en een stok. Het zeewater was in de zomer zo helder, dat je tussen de stenen van de dammen die platvissen gewoon kon zien liggen. Toen ik 20 jaar was, werd ik reserve-bezorger bij de Coöperatie. Ilc was altijd thuis geweest, maar nu moest ik van huis. Dat was voor mijn moeder een grote klap. Ze is ongeveer een jaar later overleden. Om te beginnen moest ik eerst naar Nieuwe Niedorp, want die bezorger was ziek. Ilc moest venten met paard en wagen. Omdat ik bij J. Eikel al met paar den had gereden, ging dat prima. Ilc was daar ook in de kost. Daarna raakte ik in Winkel in de kost en moest naar Wieringerwaard om in te vallen. Ilc kreeg er daar ook een knecht bij. We waren de vorige keer gebleven bij dat toen ik bij de Coöperatie in dienst was, eens mee ging naar Winkel. Toen ik 18 jaar was, heb ik mijn rijbewijs gehaald. Ik heb proefgereden in Den Helder met een oude Willys-Overland met binnenkap. We hebben er erg veel plezier mee gehad. -44.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 4