Opa Scheffers Lammie de Ruiter Moeder vertelde later: "Jij pilcte't kindje hele maal in." Nu leef ik in een wereld, dat de mensen zelf 't kinderaantal bepalen, dus 2 of 3 kinderen. Toch zal deze generatie weer wat missen, zij zijn later gauw alleen. Veel geluk kiger voelde ik mij, toen ik van van school afmocht. Juffrouw Meijer en meester Vis van de school kwamen ons opzoeken op de boer derij en hadden lange gesprekken met vader en moeder. Meester was erg vriendelijk en goed. Juffrouw Meijer vond ik streng. Wij moesten om half vijf opstaan en Gu en ik trokken een mellclcarretje met een grote bus met melk. Er stond 80 liter melk in. Vader liep voor ons uit met halsjuk en emmers. Ook de hond ging altijd mee. Zus deed het koeien melken thuis. Moeder roomde in die tijd de melk van de vorige avond af en maakte brood voor allen klaar. Het stond na een poosje gesmeerd met boter klaar. Kaas en suiker tussen de sneden. Na het brood eten werd er gekaasd. Moeder maakte betere kaas dan vader. Zus heeft het ook geleerd, maar toen ik aan de beurt was, ging de melk naar de fabriek. Vader was jaren dijkgraaf en wethouder. Door zijn toedoen, is de polder bloeiend geworden. Het heeft hem veel hoofdzorg gegeven. Ook broer Piet stelde zich in dienst van de gemeenschap met alle zorgen van dien. Eerder in dit stuk is er sprake van de sportiviteit en de enorme kracht van rijksveldwachter Scheffers. Daarover weet zijn kleinzoon, genoemde J. Groot mee te praten. In de familie doet nog steeds het verhaal de ronde over de enorme kracht van Jan Scheffers. Elke dag oefende hij op het erf met gewichten. Dat ze enorm zwaar waren, bleek na het overlijden van Jan. Zijn broers wilden de ge wichten meenemen, maar kregen ze slechts met veel moeite van de grond. Tijdens het achtervolgen van een stroper raakte hij zo zwaar gewond, dat hij lange tijd in een ziekenhuis moest worden opgenomen. Enige malen moest hij worden geopereerd. Helaas is hij tenslotte toch nog aan zijn verwondingen overleden. Rijksveldwachter Jan Scheffers We kregen een leuke reactie van de heer Groot uit Beverwijk op het verhaal van rijksveldwachter Rood. In dit stuk, geplaatst in de 'De Clock' no. 3 van 1998, wordt o.a. gesproken over de eerste Rijksveldwachter die in Callantsoog werd geplaatst, Jan Scheffers. -43.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 3