Adriaan's geboorte, 11 augustus 1877 om 5 uur in de morgen, wordt aangegeven door Jan Frederilc Boon, geneesheer, 37 jaar oud, wonende in de Zijpe. De akte vermeldt: Adriaan, zoon van Grietje Louw, huishoud ster. Getuigen zijn Adriaan Vos 48 jaar, veld wachter en Abraham Klerks 25 jaar, hoofdon derwijzer. In de marge van de geboorteakte wordt op 22 september 1877, de huwelijksdatum van Jacob en Grietje, aangetekend: "erkend en gewettigd". Jacob en Grietje krijgen na Adriaan nog 15 kinderen. Eén lcind wordt levenloos geboren. Vijf anderen overlijden zeer jong. De overige tien, zes meisjes en vier jongens, bereiken allemaal een hoge leeftijd. Jacob houdt in de Bijbel de groei van zijn gezin bij. Het eerste kleinkind, Theunis, gebo ren 22 augustus 1902, zoon van dochter Catharina en Teunis Blokland, wordt ook in de Bijbel bijgeschreven. Jacob overlijdt in 1936, Grietje sterft in 1941 door een geallieerde bom. rij aan het Dorpsplein 33 heeft gewoond, was de oudste dochter van Maarten Louw (1832) en Trijntje Bood (1833). Maarten en Trijntje trouwen in 1853 in Schermerhorn. Uit het huwelijk zullen dertien kinderen worden geboren. Grietje, de tweede, wordt in Scher merhorn geboren. Vader Maarten werkt er als arbeider. In 1856 verhuizen Maarten, Trijntje en hun twee kinderen, Jan en Grietje, naar Graft. Daar wordt weer een dochter geboren. In 1861 verhuist het gezin naar de gemeente Oudorp. Volgens het bevolkingsregister is vader Maarten landman in de Schermer. In Oudorp worden drie kinderen geboren. Na een paar jaar verhuist het gezin naar de Zijpe. Eerst is Maarten landman, later ver dient hij zijn brood met de handel in sie raden die hij uitvent. 'Goudkassie' wordt hij genoemd. Boerendochters zijn de belangrijk ste klanten. Bij de burgerlijke stand is hij bekend als 'inlandsch koopman'. In de Zijpe worden nog zeven kinderen geboren. De laat ste, Niesje, in oktober 1877, kort na het huwe lijk van dochter Grietje met Jacob Vos. Maarten Louw overlijdt op 9 juni 1908. Volgens de overlij densakte was zijn beroep toen arbeider. Trijntje Bood over lijdt op 29 februari 1916 's morgens om half acht in het armenhuis van de Zijpe, waar ze sinds 1912 wordt verpleegd, ze is dan 82 jaar. Het armen huis 'Huize Buitenzorg' heette officieel 'Algemeen tehuis voor ouden van dagen en hulpbehoevenden'. Het werd in 1912 gebouwd en stond aan de Stolpen, waar nu recreatie park 'Zwanenwater' is. De armenvader, Johannes Adria- nus Nieman geeft haar overlij den op het gemeentehuis aan. Als kind is Grietje vaak bij opoe Bood op de boerderij in de Schermer te vinden. Op 21 december 1869, ze is 13 jaar oud, gaat ze er wonen en als dienstbode werken. Opa Bood sterft in juni 1871. Zoon Arie neemt de boer derij over. Grietje blijft er wonen en werken. Opoe Bood overlijdt in februari 1873; in 1874 gaat Grietje terug naar de Zijpe. Een poosje later werkt ze als huishoudster in Cal- lantsoog. Ze zal er Jacob Vos ontmoeten... Door het vallen van de Engelse bom zijn ook de westmuur van de boerderij en de bedsteden er uit geslagen. Als na drie maanden alles is hersteld en Jaantje, de dochter van Grietje en haar man Anton er gaan wonen, wordt de boerderij gevorderd door de Duitsers. Pas na de oorlog kunnen ze er weer gaan wonen. - 51.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 11