Iacob Vos en Grietje Louw Arend de Vries jacob Vos, de man die in de stolpboerderij aan het Dorpsplein 33 heeft gewoond, stamde recht streeks afvanAryaen C. Vos. Deze werd in 1584 in Callantsoog geboren en overleed daar in 1650. Op zijn grafsteen in de kerk van Callantsoog staat: LAET LOOPEN DIE LOOPEN LUST IK HEB GELOOPEN. NU LEGH ICK IN RUST Jacob Vos werd geboren in 1854. Als hij 23 jaar is, trouwt hij met Grietje Louw. Zij was de dochter van Maarten Louw en Trijntje Bood. Grietje is op 21 september 1856 in Schermerhorn geboren. Haar vader heeft, vol gens de trouwakte, als beroep 'inlandsch koopman'. Grietjes ouders wonen aan de Ruijgeweg in de Zijpe. Ze werlct voor haar hu welijk in Callantsoog als huishoudster. Jacob is nog in militaire dienst, zijn militaire com mandant geeft toestemming voor het huwe lijk. Bij de huwelijkssluiting verklaren Jacob en Grietje: "dat zij een kind bij elkaar verwekt en in leven heb ben hetwelk de voornaam Adriaan is gegeven en geboren te Callantsoog, den elfden augustus 1877, welk zij bij dezen als hun kind erkennen." Grietjes moeder is bij het huwelijk niet aan wezig. Ze is hoogzwanger van haar dertiende kind. Via een notariële akte heeft ze, een dag voor de huwelijksvoltrekking, haar toestem ming voor het huwelijk gegeven. Spoedig na hun huwelijk gaan Jacob en Grietje hun geluk elders zoeken. In maart 1878 trekken ze naar Vinlceveen. Aan het einde van dat jaar wonen ze in Nieuwer Amstel. Daar wordt op 31 december een zoon, Marinus, geboren. Hij overlijdt 7 maan den oud, op 31 juni 1879. Jacob en Grietje wonen dan weer in Vinlceveen. In 1880 wordt daar Catharina geboren. In maart 1881 verlaten ze Waverveen, ze wonen korte tijd in het Buurtje aan de Ruigeweg. Zoon Maarten wordt er geboren. In september komen ze weer naar Callantsoog. Ze zullen er hun hele verdere leven, op ver schillende adressen, blijven wonen. Het be volkingsregister geeft achtereenvolgens als adres: No. 73, 60, 65, 60, 93, 62, 67 en 76. Omstreeks 1890 zouden ze in een keet in de duinen hebben gewoond. Door een brand komen ze op straat te staan. Kort daarop gaan ze in het stolpje wonen dat tegenwoordig 'Boerderij Tante Jaantje' heet. De stolp is het domein van Grietje, zij is de boerin. Jacob bemoeit zich weinig met het boerenbedrijf. Hij is druk met de redding boot, bezoekt boelhuizen, handelt, is veel onderweg en werkt zo nu en dan als arbeider. Hij was een bekende verschijning met zijn wandelstok langs 's heeren wegen. Moeder Grietje wordt in de boerderij gehol pen door haar dochters. Vooral Jaantje is haar tot steun. Ze blijft tot haar trouwen in het ouderlijk huis wonen en werken. In 1926 trouwt ze met De Wit. Het jonge echtpaar vestigt zich in Schoorldam. Dat duurt niet lang. Jaantje krijgt heimwee. Moeder heeft haar nodig, met haar man terug naar Callantsoog. Ze zal tot het einde van haar leven in het stolpje wonen en werken. Grietje Louw, de vrouw die in de stolpboerde- - 50.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 10