/'/ti situatie 1900 Zijperzeedijk Verloren Dijk ter. Ook de naam van de schrijver werd niet vermeld. In deze verhandeling staat o.a. het volgende: Uit een verklaring van 1702, afgelegd door enkele inwoners van de Zijperpolder tegen over de notaris van Schagen blijkt, dat zelfs toen nog herhaaldelijk hout van vergane schepen aan de Zijperzeedijk werd afge zet. Pas in de 18de eeuw heeft zich westelijk van de Zijperzeedijk en op ongeveer 200 meter afstand hiervan, een nieuwe duinregel ont wikkeld, die we voor het gemak Middenduin zullen noemen. Dit Middenduin draagt thans de naam Verloren Dijk. We vermoeden dat men ter plaatse een dijk heeft aangelegd ter bevordering van de duinformatie. Deze dijk zou dan in de loop der tijd eveneens geheel ondergestoven zijn. Mogelijk ook is er enkel sprake van een stuifdijlc, zijnde een dijkvor- mige figuratie van zand, dat tegen een daar toe geplaatst schut is aangewaaid. Tot zover het gedeelte over de Verloren Dijk dat ik vond in de verhandeling van een onbe kende schrijver. Vermoedelijk is het geschre ven in 1971. Agnes Krijnen schrijft in haar scriptie van een doctoraalonderzoek bij het Instituut voor Milieu vraagstukken aan de Vrije Universiteit te Amster dam (1982) ook over de Verloren Dijk. Na de bedijking van de Zijpe en de aanleg van de Zuiderschinkel (laatste bedijking 1597) werden al snel tegen deze dijken duinen ge vormd. Het duurde tot de 18de eeuw voordat zich aan de zeekant nog een duinregel ont wikkelde. Omstreeks die tijd is ook de derde duinenrij, te weten de Verloren Dijk, ont staan. Daarna vormde zich onder invloed van de gebrekkige afwatering in de duinvallei tussen de Verloren Dijk en de zeereep een duinmeer. De conclusie, na vier geschriften geraad pleegd te hebben, is: De Verloren Dijk is pas ontstaan nadat de Zijperzeedijk is aangelegd. 1. Vlakte (orchidee, dotterbloemen) 2. Panorama 3. Zuid duinento.cht 4. Sabelplek 5. Brug 6. Gagelplek 7. Vleesetende plant 8. Hazeneiland 9. Verloren dijk 10. Galigaan 11. Bokkeneiland 12. Spionkop 13. Schotse vlakte (dopheide, lepelaars, reigers) 14. Lepelaars 15. Reigers 16. Kermissloft 17. Previnaire strand - 29. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 9