Wat was er eerderde Verloren Dijk of de Zijper Zeedijk? Wim Lastdrager Voor degenen die het Zwanenwater kennen, is dat 'wat was er eerder' altijd een discussiepunt. Je zou denken dat de Verloren Dijk er het eerste was. Toen die te zwak bleek om het water van de Noordzee tegen te houden, is er ten oosten een dijk gelegd. Dat was de Zijperzeedijk. (1553 Eerste bedijking van de Zijpe) Die werd steviger dan de Verloren Dijk. Dat is een logische redenering: Maar is het ook zo? Toen Do van Dijk, terreinbeheerder van het Zwanenwater, mij er laatst naar vroeg, ben ik gaan zoeken. Gerard IJff schrijft in zijn 'Historisch overzicht van Callantsoog in een notendop' het volgende: Op een gedeelte van de strandwal dat be grensd werd door de Zuidschinckel en de Zijperzeedijk verhieven zich twee duingroe- pen; genaamd Groot- en Klein Ketelduin. Het zand van deze twee verstuivende duinen, dat voorheen in de Zijpe woei, kwam na de aan leg van de Zijperzeedijk grotendeels aan de voet van deze dijk tot rust en gaf daar aanlei ding tot duinformatie. De dijk zelf raakte hierbij geheel overstoven. Deze duinvorming trad 1600 nog ten oosten van het Ketelduin op, terwijl in 1618 ook noordelijker langs de Zijperzeedijlc duinformatie optrad, zodat nu langs de gehele dijk een duinregel bestond. Hetzelfde gebeurde langs de Zuidschinckel. Ook daar ontstonden duinen, die in het noordwesten overgingen in de oude duinen van 't Ooghe. In het westen was de strandwal nog vrij vlak en dit is te verklaren door de schurende wer king van de zee erover bij hoge vloeden. Dit weten we omdat in die tijd nog hout van ver gane schepen op de Zijperzeedijk aan spoelde. Pas in de 18de eeuw heeft zich 200 meter ten westen van de Zijperzeedijk een duinenrij ontwikkeld, het Middenduin. Bij dit Midden duin heeft men ter plaatse een dijk aange legd ter bevordering van de duinenformatie, de Verloren Dijk. Deze dijk stoof nu ook weer onder, maar het is ook mogelijk dat meteen een stuifdijlc in de vorm van duinen is aangelegd. In het boek 'Oude kaarten en de geschiedenis van de kop van Noord-Holland' van J. Westenberg staat: Noordelijk van Petten bevonden zich in de 15de en 16de eeuw twee alleenstaande duin- groepen, respectievelijk bekend als Groot- en Klein Ketelduin. In de loop van de jaren zijn deze geheel verstoven: eerst kwam een deel van het zand terecht in de achterliggende Zijperlanden, maar later, na de aanleg van de Zij per Zeedijk (De eerste bedijking was in 1553) kwam het stuivende zand grotendeels voor deze dijk tot rust. Daar vormden zich nieuwe duinen. Het voorliggende brede strand is lange tijd vlak gebleven, maar in de 18de eeuw heeft zich tenslotte toch een buitenduinregel ont wikkeld. Tussen deze zeeduinen en de aan stuivingen langs de Zij per Zeedijk bleven uit gestrekte valleien bestaan; in één daarvan ligt thans het Zwanenwater. De duinenrij ten oosten van het Zwanen water wordt aangeduid als de Verloren Dijk. Dit doet vermoeden, dat de techniek van invloed is geweest op de vorming van deze duinen, waarvan weinig bekend is. Tevens raadpleegde ik een uitgebreide ver handeling over het Zwanenwater en zijn vogels, die op een dag zomaar in de boerderij 'Tante Jaantje' lag. Hij had 127 bladzijden geteld. De eerste 18 bladzijden ontbraken ech- - 28.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 8