Koningin Beatrix in Waait het in Callantsoog harder? Wim Lastdrager Op weg daar naar toe zag de Koningin haar jongens met een knuppel gooien. Koningin: "Wat doen die daar burgemees ter?" Burgemeester: "Katknuppelen, Majesteit." Koningin: "U zegt?" De burgemeester legt het spel kort uit. Koningin: "Ilc wil daar graag even kijken." Burgemeester: "Dat gaat niet, tenzij u bereid bent onder de afzettingsdraad door te gaan." Koningin: "Dat doen we dan burgemeester!" De burgemeester trok de draad iets omhoog, de koningin ging diep door de knieën, wacht te even op de burgemeester, die nog dieper door de knieën moest en samen liepen ze in de richting van de gooiende prinsen. Zodoende kon de koningin zien hoe enthou siast de prinsen hun knuppels naar een vaat je gooiden, waarin 'de kat' (een houtje) zat. De kans op storm en hoge waterstanden is niet veranderd. Weliswaar is de kans op een zeer hoge water stand iets toegenomen door de stijging van de zeespiegel aan onze kust. Metingen hebben uitgewezen dat er sprake is van een stijging van 20 cm per eeuw. Voor zo'n 25% kan die stijging worden toegeschre ven aan de bodemdaling van ons land. Ook de uitzetting van zeewater, doordat overal in de wereld de temperatuur stijgt, werkt eraan mee. Op 30 april 2000 was het 15 jaar geleden dat Koningin Beatrix ons dorp bezocht. En zij kwam niet alleen. Prins Claus, Prinses Margriet, mr. Pieter van Vollenhoven en de zes prinsen waren ook van de partij. Burgemeester was toen de heer P. van Gosliga. Op de foto loopt het gezelschap van het nieuwe raadhuis langs het Dorpsplein naar het Dorpshuis. Er zijn weermannen die beweren dat het de laatste jaren harder zou waaien dan vroeger. Dat blijkt niet waar te zijn. Dit althans kunnen we lezen in het onlangs verschenen klimaatrapport van het KNMI. Dit onderzoek naar de wind in de periode 1900-2000 laat geen trend zien. -39.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 19