gestreden. Maar gelukkig kon hij de aanwezi gen overtuigen. Op 16 november 1909 keurde Ged. Staten dit besluit ook goed. Op 3 oktober 1910 werd het maken van het machinege bouw aanbesteed en besloten tot aanschaf fing van een Bronsmotor en een pomp van Nering en Bögel. Op 8 februari d.a.v. werd proefgemalen en de heer C. Bregman tot machineleider benoemd. En dankzij diens goede leiding heeft de machine jaren uitste kend gelopen. Maar er kwam nog veel meer bij kijken: tal van duikers en dammen moes ten worden aangelegd, maar de kosten, 10,00 per hectare, zijn er dubbel en dwars aan meeropbrengsten uitgekomen. Reeds in de droge zomer van 1911 bleek het werk van Kruisveld zegenrijk te zijn geweest. De polder Callantsoog lag er bij als een bed sla, zo groen. En aan de andere kant, de polder 't Hoekje, zo geel als riet. Maar zijn werk als dijkgraaf was niet zijn enige verdienste. In 1910 ijverde Kruisveld voor de oprichting van een kaasfabriek in Groote Keeten: 'de Onder neming' en werd daarvan directeur tot 1927. Ook daar ging zijn pad niet over rozen, want onbegrip en te genwerking wa ren er tenslotte de oorzaak van dat de fabriek later weer werd opgeheven. Ook in de ge meenteraad van Callantsoog heeft hij vanaf 1911 tot aan 1939 zitting gehad, waarvan 27 jaar als wet houder. Zijn poli tieke richting was Vrijzinnig Demo cratische bond. In deze periode heeft hij zes bur gemeesters zien gaan en komen. Nadat burgemees ter Breebaart, bur gemeester van de Zijpe was gewor den en een samenvoeging voorstond, brak er een moeilijke tijd voor loco-burgemeester Kruisveld en de gemeenteraad aan. Die strijd heeft l1/2 jaar geduurd; het is toen gelukt Callantsoog voor een samenvoeging te behoeden. Op 13 augustus 1937 werd Hen drik vanwege zijn vele verdiensten benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Maar in 1939 moest Kruisveld vanwege een toenemende doofheid zich terugtrekken uit zijn openbare functies. Samen met zijn vrouw die hem al die jaren zo trouw terzijde had gestaan, trok hij zich terug in een huisje achter de dijk, waar hij zich ging wijden aan zijn hobby's, timmeren, kippen en zijn bijen. Het echtpaar verliet 2 maanden voor hun 65- jarig huwelijk Groote Keeten, naar het tehuis voor ouden van dagen 'Westerkimme' te Schoorl, voor een verzorgde oude dag. Daar mochten zij ook nog hun 70-jarig huwelijk vieren temidden van hun kinderen en klein kinderen, een vermoeiende maar rijke dag. Het motto van de toen 94-jarige Kruisveld was: "Al was de weg ook recht of krom, ik ging mijn gang en zag niet om." 1939 - Antje Kruisveld-Zipp en Hendrik Kruisveld, 50 jaar getrouwd. - 38. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 18