Hendrik K Jannie Provily Hendrik Kruisveld, geboren in Sint Maar tensbrug, trouwde op 17 november 1889 met Antje Zipp, geboren in 't Zand. Dit huwelijk zou 70 jaar duren en werd geze gend met vijf kinderen, vier dochters en een zoon: Anne, Geertje, Guurtje, Piet en Koosje. H. Kruisveld, zijn vrouw en dochter Jacoba in 1925, voor de boerderij aan de Voorweg 4. In 1889 begonnen zij aan de Voorweg van de Groote Keeten te boeren; in die tijd een pol der waarin gras en gewassen verdroogden en verbrandden. In warme zomers was het land een troosteloze zandwoestijn, een nollenge- bied waar niets wilde groeien. Op 9 februari 1906 werd hij gekozen als dijkgraaf voor de polder Callantsoog en op 26 mei beëdigd. Eenendertig jaar zou hij deze functie uitoefe nen, om daarna te worden opgevolgd door zijn zoon Piet. Bij zijn verkiezing als dijkgraaf vergde het beheer van de polder niet veel inspanning. Het hoge gedeelte loosde uit op de Schermerboezem en voor het lage gedeel te was er de Boskermolen. Alleen het onder houd der wegen vroeg het meest de aan dacht. Op 4 augustus 1906 kwam in behande ling een verzoek, getekend door 25 stemge rechtigde ingelanden om te plaatsen een machine tot inmaling. In die bestuursverga dering werd besloten dat de heer Warten- horst een plan met berekening zou maken. Op 19 februari 1907 besloot het bestuur niet in te gaan op dit plan als zijnde te duur. Evenwel de nood dwong, men zag voordeel in het inbrengen van water en op 19 december 1908 besloot het be stuur de stemge rechtigde inge landen in staat te stellen uit spraak te doen. In de vergade ring van 30 ja nuari 1909 werd met 33 tegen 13 stemmen beslo ten tot bemaling over te gaan. Aan de heer Man als deskundige werd opgedragen plan en tekening te maken, waarop op 21 augustus drie plannen werden ingediend, waarna voor plan B werd gekozen. Er werd besloten een geldlening ad 25.000,00 aan te gaan. Kruisveld zelf was een groot voorstander van bemaling, maar er is veel strijd geweest. Grote boeren die geen last hadden van droog te, stonden op het standpunt: "waar zullen wij ons druk over maken, degene die het water deren, moeten het ook maar keren." Woedende vergaderingen waarin grote boe ren tegenover kleine boeren stonden. Maar ondanks alle tegenstand, ging Kruisveld door, een gezegde van hem was "Er is geen zegen zonder strijd". Hij hield een gloedvol betoog op de vergadering van dijkgraven in Am sterdam over de noodzakelijkheid een gemaal te bouwen waarmee water kon worden inge- malen. Ook daar was onbegrip. De gedachte was, in Callantsoog is altijd tegen het water Enige tijd geleden werd ik opgebeld door Annie Zwaan-Hoogschagen. In de papieren van haar moeder Jacoba Hoogschagen-Kruisveld heeft zij foto's en krantenknipsels gevonden die betrekking hebben op het leven en werken van haar grootvader Hendrik Kruisveld. Omdat deze man zoveel voor Callantsoog heeft betekend, heb ik daaruit de volgende reconstructie kunnen maken. -37.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 17