Efkes gloimen Rectificatie Lammie de Ruiter Nel Renten a ar-Bakker werd 75 jaar geleden geboren in St. Maar- tensvlotbrug. Ze ging naar school in Bur- gerbrug. Lopend over een paardenpadje moest ze helemaal van Zijpersluis, waar het gezin Bakker in middels woonde, naar school. Thuis was het erg gezellig. Een groot gezin (Nel had 3 broers en 2 zussen) waar heel veel kon. Zo ging de hele familie, vader en moeder incluis, dansen in hun eigen kelder. Een neef speelde op de accordeon en vrienden en familie konden zo inhaken. Vooral vader zat altijd vol grapjes. Hij zong hele liedjes zelfs achterstevoren. Nel vond dat prachtig en had de lcunst ook al gauw onder de knie. Zelfs nu nog weet ze moeiteloos een Sinterklaasliedje te zingen met volkomen omgedraaide zinnen. Zou dat het begin geweest zijn van haar schrijftalent? Nel weet het niet, maar ze vindt het wel erg jammer, dat haar ouders al overleden waren toen ze begon te schrijven. Ze hebben dus nooit geweten van het talent van hun dochter. Na haar huwelijk met Diclc Rentenaar uit Schagerbrug vertrok het echtpaar naar Den Haag, waarna ze via Hoogwoud naar het zogenaamde Friese Haagje (Heerenveen) ver huisden. Daar werd zoon Evert geboren. Na 3 jaar verhuisden ze naar Sneelc waar ze 14 jaar woonden. Haar man, inmiddels directeur van de gemeentereiniging, stond in '77 voor de keus: meegaan in de fusie met gemeentewer ken of op wachtgeld. Nou, dat was niet moei lijk, dat werd wachtgeld. Maar dan wel terug naar Noord-Holland, want dat bleef toch trek ken! Toen ze dan ook de eerste nacht in Callantsoog sliepen was 't zoals ze het zelf noemt: "alsof we thuiskwamen." Rond die tijd begon ze ook pas met het opschrijven van allerlei anekdotes en verhaal tjes die ze al eens gehoord had of die ze zelf beleefd had. In 'de Clock' van juni 1999 bij voorbeeld staat het verhaal van Cor en Afie en de verloren bril. Dat waren dus niet Cor en Afie maar Diclc en Nel! Het juiste gebruik van het Westfries leerde Nel van meester Langedijlc uit Spanbroek. Hij schreef ook een aantal boekjes over hoe het allemaal hoort, o.a. 'Hé, is dat Westfries'. Het echtpaar Rentenaar ging in 1991 wonen op Goeree, een fijn plekje, met leuke buren. Helaas overleed in 1993 haar man Diclc, zodat ze er nu al weer 7 jaar alleen woont. Op bezoek bij Nel Rentenaar-Balclcer, onder 't genot van een heerlijk kopje koffie, lcomen heel gemakkelijk nog meer belevenissen boven. Misschien worden ze nog eens opge schreven, al geeft ze de laatste jaren de voor keur aan korte, 4-regelige, gedichtjes. Ze gaan altijd over dieren en getuigen van veel humor. Een torenvalk met hoogtevrees, een lcwattende lama, een ballcenbrijende ezelin, alle dieren komen wel eens aan de beurt. En 't is gek, ze komen zomaar bovendrijven en dan ook nog vaak 's nachts. Ze staat dan maar even op om het op te schrijven, want de volgende ochtend ben je 't toch weer een beetje kwijt. Er staan nu al meer dan 200 op papier! De redalctie van 'De Clock' mag uit een hele voorraad prachtige verhaaltjes, die allemaal waar gebeurd zijn, putten. Een aantal bent u al tegengekomen, en de komende tijd zult u regelmatig een stukje van haar hand kunnen vinden. De tekeningen erbij worden verzorgd door Co van Stee. In het vorige nummer van 'De Clock' is helaas een foutje geslopen. Bij de foto van de schoolklas staat o.a. de naam: Piet Bijvoet. Dit moet zijn: Gert Bijvoet Dat is de titel van het boekje van Nel Rentenaar-Bakker, dat zo'n 20 jaar geleden uitkwam. Ze had 't "zomaar es geprobeerd" of er een uitgever bereid was het uit te geven. Het ziet er prachtig uit, met op de omslag een tekening van 2 van haar broertjes en ze is er met recht trots op. - 31.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 11