jonkvrouwe E. van de Poll-Previnaire en hockey Boven: v.l.n.r. Piet Kruit, Harm de Jong, Piet Baken, Klaas Wittebol, Kees Eradus, meester Ouwerling, Midden: Hennie Oosting, Corrie Hoep, Tity de Wilde, Adri Jongkees, Tiny Toornstra, Jannie Rietvink, Onder: Kees Vriesman, Dick Schenk, Arie Eradus, Barry de Wilde, Klaas Beun, Wil Mooy, Annie Oosting, Nel Baken. We lazen in de Telegraaf een stukje over de hockeyclub Rood-Wit in Aerdenhout. Die bestond op 1 november 1999 100 jaar. Deze club werd destijds opgericht door jonkvrou we Eugene van de Poll-Previnaire. Zij was de dochter van de heer Previnaire. Dat was de man die in 1885 in Callantsoog als zomer verblijf 'De Groote Villa' liet bouwen. Deze kwam te staan even ten zuiden van het dorp op de plaats waar nu (2000) de nieuwe Wijde Bliclc gebouwd is. Als dochter van haar vader Previnaire en later als de vrouw van jonkheer van de Poll bracht ze vele zomers in Callantsoog door. Haar vader jaagde veel in het Zwanenwater en zij liet zich vaak in een bootje over de duinmeren varen. Het liefst naar het 'thee huis'. Daar werd dan gepicknickt. Dat huisje stond achterin het Zwanenwater tegen het tegenwoordige E.C.N. aan. Mevr. van de Poll liet in de statuten van haar vereniging opnemen dat er alleen dames lid van de club konden worden. In die tijd werd hockey alleen nog maar door mannen gespeeld. Om leuk te hockeyen heb je ook tegenstand sters nodig. Mevr. van de Poll reisde in die dagen door heel Nederland om nog meer groepjes dames enthousiast te maken voor het hockeyspel. En daarin is zij geslaagd. In de statuten is later het artikel over de uit sluiting van mannen verwijderd. Sinds 1955 mogen die ook lid worden. Mevr. van de Poll als oprichtster van de eerste Nederlandse dameshockeyclub heeft eer van haar werk gehad. De club is nog steeds springlevend en telt 1250 leden. In heel Nederland hockeyen tienduizenden dames. We hoorden in een radioverslag over de 100 jarige vereniging dat mevr. van de Poll-Previ naire zich in een koetsje naar de oefeningen (trainingen) liet rijden. En de rokken mochten niet korter zijn dan 20 cm boven de enkel. Klassenfoto ongeveer uit 1950 (gekregen van Kees Vriesman). Jan van Scheijen, Piet Bijvoet, Riet van der Plas, Marrie Weissenbrüch. Aagje Geitenbeek, Ineke Weissenbrüch, Gré de Leeuw, Guus Kuiper, Riet Scheringa. - 11. -

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 13