1817 Vlaamse relschoppers bij de bedijking van het Koegras J.T. Bremer Hoewel sedert de aanleg van de Zanddijk (1610) van Callantsoog naar Huisduinen er voortdurend plannen zijn gemaakt en ook pogingen zijn ondernomen om het Buiten- veld geheel of gedeeltelijk te bedijken, is het er, voornamelijk vanwege de te hoge kosten tot 1817 niet van gekomen. En ook toen zou het waarschijnlijk niet zijn gebeurd, als men niet het plan had opgevat een kanaalverbin ding tot stand te brengen tussen Amsterdam en Den Helder. Op 28 januari 1817 werd tot de aanleg van het Koegraslcanaal en de bedijking van het Koegras besloten en nog datzelfde jaar werd met de werkzaamheden begonnen. Het kanaal verkreeg tussen 't Zand (Kolksluis) en het Nieuwe Diep (Koopvaardersschut sluizen) een vrijwel rechtlopend tracé dwars door de 'slibberige santgronden', waarin niet meer dan drie flauwe bochten mochten voor komen. De sterkste 'knik' bevond zich bij het Quelder Duin (het tegenwoordige buurtschap De Kooy). Men koos de lijn over de nollenlanden van Koegras en Quelderduin, omdat de daar aan wezige lcweldergronden tamelijk vast en hoog waren, waardoor men bij de werkzaam heden weinig moeilijkheden ondervond van opkomende vloeden. De nieuwe Koegras- zeedijk kwam aan de oostzijde van het nieuw te graven kanaal, terwijl aan de westzijde van het kanaal een beschulpte rijksweg met brede bermen werd aangelegd. Polderjongens Het werk werd uitgevoerd door enkele hon derden 'polderjongens', afkomstig uit allerlei delen van het toenmalige Koninkrijk der Nederlanden Ze werden ondergebracht in woonketen bij het werk, eenvoudige houten onderkomens die zij veelal zelf hadden gemaakt. Het gehuchtje De Blauwe Keet aan het Noordhollands Kanaal dankte hieraan De heer J.T. Bremer gaf de redactie van 'De Clock' toestemming om gedeelten van zijn verhaal over oproer van werklieden hij het graven van het Noordhollands Kanaal te publiceren. Het hele ver haal heeft enige jaren geleden gestaan in het blad van de Historische Vereniging Zijpe. Ontwerp voor het Koegraskanaal of Groot Noordhollands Kanaal. Kaart van Dirk Abbestee. -8.-

De Clock van Callens-Ooghe | 2000 | | pagina 10