Herdenking van de Engelse invasie op 27 augustus 1999 Ter herinnering aan de Engels-Russische invasie op 27 augustus 1799 nabij Callants oog. In de duinen sneuvelden meer dan 1600 mensen. De gedenkplaat werd onthuld door Kapitein ter zee R. van der Woude, Commandant Fre gatten Squadron van de Koninklijke Marine, lange tijd inwoner van Callantsoog. Hij gaf een overzicht van het verloop van de strijd. 7000 man aan land brengen binnen enkele uren is een enorme prestatie. De herdenking van de invasie in de kerk van Callantsoog was het werk van de Nederlands Hervormde Gemeente, de Rooms-Katholielce werkgroep en de Historische Vereniging Callantsoog. Pastoor J. Van Diepen uit Den Helder en dominee A. Blokker uit Callants oog voerden het woord. Pastoor Van Diepen, geboren aan de Noordschinlceldijk, vertelde dat in zijn vorige standplaats Castricum de herinnering aan deze oorlog volop leeft. In Groote Keeten kunnen oude inwoners je nog vertellen over opgegraven skeletten en kogels in het 'Oorlogsveld' of het 'Russenveld' tus sen Groote Keeten en de Callantsogervaart, waar de eerste veldslag woedde. De ruim honderd aanwezigen konden vervol gens op facsimile (nauwkeurige reproductie) het voorlezen van de notulen van de 'Gerefor meerde' kerkenraad van Callantsoog uit 1800 Namens de Historische Vereniging legden de voorzitter, de heer W. Lastdrager, en ds. A. Blokker een krans. Met koffie en koek werd de bijeenkomst besloten. Naar het gevoel van de aanwezigen zou deze aanvulling op de notulen, 200 jaar later, zeker de goedkeuring weggedragen hebben van de ondertekenaars: Ds. R. Hermanides, Maarten Mooy, ouderling, en Pieter Hopman. volgen. Bij wijze van uitzondering beslaan die in dat jaar wel twee bladzijden. De inwij ding van de nieuwe (huidige) preekstoel wordt daarin beschreven. Ook de oorlog en de vernielingen door de bezetters, die al het houtwerk in de kerk opgestookt hadden en er hun paarden stalden. Ds. Blokker haalde twee van de drie onderte kenaars, Ds. R. Hermanides en ouderling Maarten Mooy, voor het voetlicht. Herma nides, een patriot en Mooy, commandeur ter walvisvaart, een vroom man met een groot verantwoordelijkheidsgevoel. Het is verwonderlijk dat de notulist met geen woord rept van de vele gesneuvelde soldaten. De meesten aan Bataafse kant. Ze zijn verge ten. Als aanvulling op de notulen van de ker kenraad 1800 is nu een bronzen plaquette op de kerkmuur aangebracht. Het Oecumenisch koor 'Calla Canta' o.l.v. de heer J. Schraal, zong tijdens de dienst 'Geluk kig is het land' van Adriaan Valerrus, 'Tibia Paiom' van D. Bortnianski, 'Notre Père' van Maurice Duruflé en het zeemansgebed 'Eternal Father, strong to save'. Zodoende waren alle nationaliteiten vertegenwoordigd. Voor en na de onthulling lie ten mevrouw H. Bleijendaal- Raatgers en de heer J.N. Raat- gers eeuwen oude trompet- muzielc van de toren schal len. A. Blokker Callantsoog is een gedenkplaat rijker. Sinds vrijdag 27 augustus 1999 prijkt op de noordelijke buitenmuur van de Hervormde Kerk een bronzen plaat met de tekst: Geplaatst op 27-8-1999. Historische Vereniging Callantsoog. Kapitein ter zee Van der Woude ontvangt het boek: 'De lange herfst van 1799' -69.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 9