Waarde landgenootenl Met deze woorden werd op 11 november 1824 opgeroepen door de heren J.H. Ortt, Joan Hodshon, Abramham Foclc, B. Van Spreelcens en A. De Bruine, om te komen tot de oprich ting van een fonds dat de naam zou moeten krijgen van: 'Noord en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij' teneinde "alle mogelij ke Reddingmiddelen, daar ter plaatse, ten spoedig ste te kunnen aanbrengen en te doen onderhouden, waar derzelve voor schepen in gevaar van stranden, of bereids gestrand, maar bovenal voor schipbreu kelingen en stoutmoedige Redders van in nood zijn de schepelingen, noodzakelijk zullen bevonden wor den...". De aanleiding hiervoor, zoals bekend, was o.a. de stranding van het fregat 'De Vreede' bij Huisduinen. In de eerste prospectus vertellen de heren hoe ze zich voorstellen de hele kust ten noor den van Ter Heide te voorzien van deugdelijk materiaal, zodat de redders in de kustdorpen hun moeilijke werk beter kunnen uitvoeren. Zij bieden "eiken menschenvriend het lidmaat schap aan, tegen betaling van wel meer, doch niet minder dan tien gulden, en van eene jaarlijksche bijdrage van drie guldens tot het onderhoud derzel ve en tot aansporing en belooning van bedrijvers en edelmoedige daden in het Redden van Schepe lingen en Schipbreukelingen." Wel, gelukkig waren er voldoende mensen die dit idee een warm hart toedroegen, zodat inderdaad tot de oprichting van een Redding Maatschappij kon worden overgegaan. In 1999 is dan het 175-jarig bestaan, hetgeen op 10 en 11 november op gepaste wijze is her dacht. Op 10 november verzamelden 8 red dingboten, waaronder de 'GUL' van Callants- oog zich bij Den Helder om daar, samen met Hr. Ms. Van Galen, in een aantal formaties een demonstratie te geven van hun kunnen. Ook werd d.m.v. een krans eer betoond aan de redders die omgekomen waren bij de stranding van 'De Vreede'. 's Middags werd bij het gerestaureerde monu ment op het Helden der Zee Plein, in het bij zijn van vele genodigden, een krans gelegd ter nagedachtenis aan alle redders die het leven lieten in hun pogingen mensenlevens te redden. Op 11 november was het alweer een drukke dag voor de Callantsogers, want nu ging een delegatie (bestaande uit burgemeester Van Apeldoorn, Guus Zeeman, Jan Timmerman, Maarten Hollander en Sjef Otto) naar de Ridderzaal in Den Haag om getuige te zijn van de teledoop van de nieuwste reddingboot van de KNRM. De koningin doopte op deze bijzondere manier de 'Koning Willem I', waarna ze zich onderhield met enkele schip pers. Sjef Otto hoorde ook bij dit selecte gezelschap en hij vertelde zeer onder de indruk te zijn van deze bijeenkomst. In informele sfeer werden 's avonds in IJmui- den de festiviteiten besloten met een feest avond voor alle medewerkers van de jarige KNRM. Lammie de Ruiter Arjen Molenaar, Alex Bakker, Sjef Otto en Patrick de Vries in de GUL tijdens de de monstratie op 10 november 1999. Foto: Albert Vermeulen, Den Helder -78.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 18