Uitkijkpost 'De Seinpost' Tijdens de mobilisatie (1939) moest Jan B. Schene als matroos opkomen. Zijn titel was: zeemilicien/lcustwachter 3e klasse. Hij moest naar Callantsoog en is daar geweest van augustus 1939 tot in de meidagen van 1940. Hij vertelde dat men niet eens genoeg gewe ren had voor elke matroos die op het kust wachtstation aanwezig was. De ploeg bestond uit 13 man die onder leiding stond van een vuurtorenwachter. De voornaamste werk zaamheden waren het uitkijken naar sche pen en vliegtuigen en deze dan doormelden naar Den Helder. Hij was ingekwartierd in het café van Piet de Haan en daarvoor in het café van Jaap de Waal. Er zat behalve een detachement van de kustwacht ook een aantal militairen van de landmacht. Na het beëindigen van de strijd tegen de Duitsers (10 mei 1940) beval de commandant dat alle wapens vernietigd moesten worden door ze kapot te slaan op de pier en in zee te gooien. Ook de sabels werden in zee gegooid. Er werd later verteld dat toen de Duitse solda ten kwamen en de zee in gingen, ze hun voe ten verwondden aan de eerder weggeworpen wapens. Na de capitulatie van het Nederlandse leger werden Jan Schene en zijn makkers afgevoerd naar de marinekazerne in Den Helder. Van daar gingen ze naar de marinekazerne in Amsterdam en tenslotte mochten ze naar huis. In het vorige nummer van 'De Clock' schreven vee over de uitkijkpost die er in de jaren 1939 en 1940 op dat hoge duin voor Callantsoog was gevestigd. Iemand die in Schagen altijd het blad van de Schager Historische Vereniging ('De Kakelepost') leest, maakte ons attent op een artikel en een foto in dat blad. Met toestemming van de Schager redactie nemen we een gedeelte van het desbetreffende artikel over. februari 1940 Jan Schene met zijn kameraden op hun mobilisatiebestemming boven op de Seinpost. (museum 40-45 Schagen) -76.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 16