Hittegolf 1799 Dg Gesneuvelden, waar werden ze begraven? 1799 Schade Een enkele keer worden ook nu nog wel res ten van een militair gevonden. Enkele jaren geleden vond iemand uit de Groote Keeten in de duinen nog overblijfselen van een militair. De knopen van zijn vergane uniform wezen hierop. Ook op het strand van Huisduinen werd een paar jaar geleden een geraamte aan getroffen. Een uitzondering werd gemaakt voor hoge officieren. Zo is bekend dat de Franse gene raal J. A. David, die op 10 september 1799 bij de Zijperdijlc dodelijk gewond raakte en daar na in Alkmaar overleed met militaire eer in de Grote Kerk begraven is. Massagraven zijn nooit gevonden. Ook de berichtgeving aan nabestaanden was sum mier. We lazen in Hollands Noorderkwartier zo'n bericht. De vrouw van Jacobus Jeukens ontving een pensioen van 60,00 per jaar. Rens Schendelaar schrijft hierover in het blad van de Helderse Historische Vereniging het volgende: Vanaf 28 juli t/m 4 augustus was het in ons land en dus ook in Callantsoog bijzonder warm. (28° tot 30° Celsius) Het K.N.M.I. sprak over een hittegolf. In de herfst van 1799 zijn er duizenden militairen in onze omgeving gewond en ook gedood. Waar werden die gesneuvelden begraven? We kunnen daar heel kort op antwoorden. Ter plaatse. Den ondergetekende Luytenant Commandeerende het Depot van het 3e Battaillon Sesde halve Brigade, verldare dat de Fuselier Jacob Jeukens gedient heeft in gemelde Battaillon en in de affaire op den 10de dezer tegen de gecombineerde armeen bestaande uyt Engelsche en Russen gestreede heeft bij die gelegenheid gekwetst wierd aan zijn Been waardoor hetzelve is afgezet en in tussentijd over- leeden. Actum Amsterdam 23 september 1799. Het Vijfde van de Bataafse Vrijheyt (W.g.) (D)eehterse Comm het depot. In de periode tussen 27 augustus (de invasie) en 19 november (vertrek van de Engelse en Russische troepen) is er ontzettend veel schade geleden door burgers en boeren in de kop van Noord-Holland. Pieter Filmer, boer van de Kleyne Keet, de hoeve die direct achter de duinen lag waar de invasie plaats vond, stond met vier paarden en een schadebedrag van 160,00 op de lijst van gevorderde paarden. Zijn totale schade bedroeg echter duizenden gul dens. Al zijn vee en gereedschappen waren hem ont nomen. Ook de boeren van de verder gelegen hoeven in het Buitenveld (nu Koegras) waren door de Engelse en Russische troepen van hun bezittingen, paarden, koeien, schapen en varkens beroofd. In het fotoalbum van wijlen mevr. J.S.C. Rietvink- Oskam troffen we nog bovenstaande foto van 'De Groote Villa' aan. De foto is genomen in 1933. De villa is op last van de Duitse bezettingsmacht gesloopt in 1943. Op die plaats bouwt het aannemersbedrijf Piet de Vries nu aan een nieuwe Wijde Bliek. -"Wfri - 58.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 18