Weghalen klokken Op 27 oktober 1944 ontving de Inspecteur Kunstbescherming bericht van de directie der glasfabriek dat deze bezoek had ontvan gen van Duitse autoriteiten, die, na de klok ken te hebben bekeken, mededeelden dat deze partij elders zou worden ondergebracht. Ze zouden daartoe per schip worden afge voerd. Op 31 oktober 1944 begon men de ongeveer 250 klokken buiten te zetten en aan boord te brengen van een schip genaamd 'Op hoop van zegen', een naam die niet bepaald toepasselijk was. Dit schip was op 23 oktober 1944 door de Duitsers gevorderd. De eigenaar van het schip, J. van Dijk, was echter niet bereid daar mee naar Duitsland te varen. Iemand anders, (een gelegenheidsschipper) was hiertoe wel bereid, maar zoals in het desbetreffende ver slag staat, het schip was 'ten gevolge van slechte of in het geheel niet aanwezige zeemanschap voor Urk op het IJsselmeer tot zinken gekomen'. Dat gebeurde tegen de in aanbouw zijnde dijk van de Noord-Oostpolder, omstreeks 12 november 1944. Na de Duitse capitulatie op 5 mei 1945, met name in de loop van juli daarna werden de klokken door Rijkswaterstaat uit het gezon ken schip gelicht en naar Amsterdam verzon den. Aldaar heeft de Technisch-Physische Dienst van TNO en de TH te Delft de klokken geanalyseerd, ten behoeve van een studie over het klankgehalte van de klokken. De Rijksinspecteur voor de Kunstbescherming deelde eind 1945 mede dat, voor zover de klokken reparatie behoefden, deze voor reke ning van zijn Dienst zouden worden hersteld en dat het toezicht bij het weder ophangen in de torens was opgedragen aan de architect W.J. Dirkmaat te Alkmaar. Aldus zijn de klok ken begin 1946 weer op hun vertrouwde plaats in onze kerktorens teruggekeerd. Met veel waardering dient melding te worden gemaakt van de betoonde activiteit van de Rijksinspectie Kunstbescherming. Deze heeft in belangrijke mate tot het behoud van onze klokken geleid. Evenzeer moet met dankbaar heid aan de vaderlandslievende houding van schipper J. van Dijk worden gedacht. Uiter aard is hij voor het verlies van zijn schip schadeloos gesteld. Krachtens Duits bevel v in het spergebied (o.a. m 12-2-1943 moesten Noord-Holland) alle klokken uit de to rens gehaald wor den. Overeenkom stig een afspraak met de Duitsers wer den ze door de Rijks inspectie Kunst bescherming opge slagen in een loods van de glasfabriek te Leerdam. Van de heer D. Stam uit Abbekerk ontvingen we een brief, waarin hij ons verwees naar een stukje over kerkklokken door de heer Krom in het jaarboekje d.d. 1993 van zijn vereniging. Hij heeft een kopie bijgevoegd en eindigt zijn schrijven met de zin: "Het is mogelijk dat onze klokken dezelfde reis hebben meegemaakt." De klok in de Callantsoger N.H. Kerk. (foto: Karei Unk) In 1946 wordt de klok weer in de toren gehesen. P. Krom - 54. -

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 14