Het Regthuys van het Oogh deel 4 Omgekeerd moeten alle stralen, uitgaande van elke huizinge, stolpboerenhuis, duinme- ijers-huis of pastorie convergeren, zó dat het Regthuys in het brandpunt komt te staan. Schout en schepenen moeten samen het brein vormen. O wee, wanneer er twee brand punten of twee breinen werkzaam zijn... Berg je dan! Of wat ook mogelijk is, dat het brein verlegd wordt van het Regthuys naar de gelagkamer van Jan Muller, of naar de pasto rie van dominee Opperdoes. Het Regthuys zelf is werkelijk een aardig bouwsel met zijn grappige trapgeveltjes aan voor- en achter kant. Natuurlijk ontbreekt het wapen van 't Oogh niet. Beneden voor 't gebouwtje ligt een blauwe hardstenen stoep, waarop het voor meisjes fijn bikkelen is. Een ruime gang met links de secretarie. Een brede trap, die naar boven voert, naar de rechtkamer, waar bal juw en leenmannen, schout en schepenen hun rechtdagen houden over alles wat 'ter rolle' komt. En dat is vaak heel wat. Ja, want het Regthuys is toch eigenlijk alleen bedoeld om recht te spreken en recht uit te oefenen. Pas later wordt het een Raadhuis. In de kelder van het Regthuys in het Oogh is een vertrekje met 'het bankje'. Dat klinkt erg lief en romantisch... Dat doet denken aan een poëtisch begroeid prieel met een bankje. Zo'n intiem geval. Maar geurende rozen en prielen moet ge in het Oogh niet zoeken. Dit 'bankje' in de kelder van het Regthuys is een martel werktuig, waarmee Dirk Kieft, de bode en de diender, een ieder aan het praten krijgt... Een paar katrollen en wat touwen zijn de verdere hulpmiddelen. Voor dronkenschap heeft men ook nog 't schandbord op de Buurt. Een omklapbare bank van zwaar eikenhout met drie openingen: twee voor de handen, één grote voor 't hoofd. Voor de schoolkinderen is 't altijd feest, wanneer één of andere lastige 'zuiplap' met rode neus en verwarde haren een dag 'te schand' staat. Ge kunt hem een schop voor de kont geven zonder dat ie 't ziet. De 'zuiplap' begint dan te vloeken aan de ene lcant van 't bord en met beide voeten te trap pen aan de andere kant. Net als 'n jonge hengst, die voor 't eerst gezadeld moet wor den. Niemand, die 't je belet om de kerel met een breinaald in 't gat te prikken. Zo kunnen jon gens en meisjes 'genieten' van 't leed van de zatlap. Per slot van rekening heeft die zijn portie plezier ook gehad... Alleen, toen mees ter Stippel nog in 'zijn goede jaren' was, hoef de je 't niet te wagen in de buurt van 't schandbord te komen. Die man liet je bij twee of drie kinders tegelijk uit, keek je na en zei, dat men 't schandbord mijden moest als de pest, de blik afwenden naar betere dingen. Stond het schandbord rechts, dan keek je naar links en andersom. De 'schande' hoorde bij het 'regt', moest in de openbaarheid staan, maar 't was beter er niet naar te kij ken... Beter voor de gedetineerde. Ook beter voor de gewone burger. Dat werd er bij de Oogher jeugd van jongsaf ingeheid. De afkeer er voor... niet de vrees ervoor! Leedvermaak om de zwakke, slappe mens daar aan 't schandbord? Hem belachelijk maken? Neen, dat stuitte meester Stippel tegen de borst! Wel kon één der Heren van Callantsoog, de gevluchte J.C. van der Mieden, Stippel bela chelijk maken in zijn epistel van 19 augustus 1740: "Meester Stipelius van der Stippel is door de voorsorgh van de vrouw, die 't beloofd had, voor zien van een magnifique Beff bedekkende circa de 33 V£tv\ Wat is dat toch voor eigenaardigs met het Regthuys van het Oogh? 't-Is eerder een 'Spookhuis' dan een 'Regthuys'... Het Regthuys moet het hart van de gemeenschap zijn, waarvan de polsslag gevoeld wordt tot in Abbestee en de Keeten. -50.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 10