200 I aar geledenlanding Engelse troepen In de boerderij 'Tante Jaantje' een kleine expositie. Op 27 augustus vond die landing plaats. Ongeveer op de plaats waar toen de boerderij 'De Kleine Keet' stond en nu ook nog staat, bereikten de Engelsen de Zanddijk. De Patriottische troepen trok ken zich al spoedig terug. konijnen en veel pluimvee waren verdwenen. Een grote inzamelingsactie via de pers en de t.v. zoals in april jongstleden t.b.v. Kosovo bestond toen nog niet! Heel wat kogels van het Engelse scheepsge schut kwamen in de duinen en op het land erachter terecht. Tientallen zijn er in de loop der jaren opgegraven. Sommige zijn bewaard gebleven, maar de meesten zijn verroest en met het vuil meegegeven. In de boerderij 'Tante Jaantje' liggen er een paar tentoonge steld. Ook de musketkogels die toen gebruikt zijn, liggen in de vitrines. Eveneens kunt u er er navigatie-instrumenten zien, die destijds op de Engelse vloot gebruikt werden. Prachtige platen en teksten die op de strijd betrekking hebben, completeren het geheel. Boerderij 'De Kleine Keet' in 1755 1799 Patriottische ruiters in de duinen. De Franse en de Patriottische troepen (ook wel Bataafse genoemd) stonden in deze oorlog tegenover de Engelse en Russische invasielegers. Als u in 'Het Achterom' van de boerderij naar dit alles kijkt, denkt u dan even aan de Callantsogers van toen, die de herfst van 1799 moesten meemaken. Bezetting en inkwartie ring eerst van de Patriotten en de Fransen, daarna de Engelsen en de Russen en tot slot nog weer de Patriotten en de Fransen. En al die militairen moesten eten en drinken. Kregen ze dat niet goedschiks dan werd het kwaadschiks. Toen dan ook in november de troepen weg waren, zagen dorp en omgeving er beroerd uit. Paarden, koeien, schapen, 'De Kleine Keet' in 1999. De boerderij ligt ±1,5 km ten zuiden van Den Helder en ±7,5 km ten noorden van 'De Groote Keeten'. foto: Sietze Planting -40.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 20