Benoeming van een Schout deel 2 Sjoerd Auke Doevendans, geboren 1909 en overleden 1992, schreef over Callantsoog en wat daar gebeurde tussen 1740 en 1760, een boek. De historische gegevens waren hem aangereikt door zijn oom, de heer Jb. Baken Gzn. Na zijn pensionering als burgemeester van Winkel woonde deze op Callantsoog. Veel tijd besteedde hij aan het schrijven over de geschiedenis van dit kleine zeedorp. Hij overleed op 93-jarige leeftijd in december 1994. Gedeelten uit het boek van wijlen de heer Doevendans zullen we in 'de Clock' publiceren. De verha len geven namelijk een goed beeld van het vroegere Callantsoog. De heervan Stee zal voor de illustraties zorgen. Haarlem, 5 juli 1743 Over de zonovergoten Grote Markt in Haarlem loopt op 5 juli 1743 een slanke, jonge man. Hij is tweeëndertig jaar, maar zijn snor en puntbaard maken hem ouder, 't Is natuurlijk niet netjes om iemand opzette lijk na te kijken. Toch waagt menig meisje het om van onder haar breedgerande luifel- hoed (stel je voor dat die zon je bruin brand de, dan was je een zigeunerin!) bedeesd naar hem op te zien. Die donkere krullen, dat mannelijke gezicht, die slanke gestalte, die stevige pas... De dagen op de Haarlemse secretarie zijn lang. Het schrijfwerk van een klerk is er veel. En het salaris? Ach... vijf klerken ontvangen samen fl. 360,00. Dat is dus fl. 72,00 de man per jaar. Twee-en-zeventig gulden! En dan moet je nog een schuld hebben om af te los sen aan Herman Guijlcink van vijf honderd gulden. Nou, dan weet je wel dat er geen grote sprongen gemaakt kunnen worden... Maar kom, niet aan de zorgen denken! Die blijven er toch wel. Tjonge, wat is het nog warm. De ronde balstenen, de 'kinderhoofd jes', stralen de warmte, die ze die dag opzo gen, naar alle kanten uit. Ze branden door de laarzen heen. Even een stukje de Grote Houtstraat in. In gindse taveerne wordt lek ker Haarlems bier geschonken. Even een -4. -

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 6