Hoe de familie Oskam in Callantsoog kwam Mijn opa vertelde eens, dat zijn vader samen met een advocaat een einde heeft gemaakt aan het zo gehate tiendrecht, dat in sommige gemeen tes in Zuid-Holland toen nog bestond. Varkenstiend - bijentiend enz. was een heersrecht van de landheer, waar bij een tiende gedeelte van de op brengst aan hem moest worden afge staan. Eens was de boerderij van zijn vader in brand gestoken door een landloper en helemaal verbrand. Toen mijn opa 21 jaar was, is zijn vader aan typhus gestorven. Allen zijn destijds ziek De boerderij van de familie Oskam aan de Uitlandseweg in geweest op een broer en een zuster Callantsoog. na. Zij hebben toen drie jaar lang ,T 7 nA T t r twee verpleegsters over de vloer ge- liad- Dat was vermoedelijk in Gouderak. Opa Gijs maakte kennis met Hendrilca van Toen Opoe en Opa van Dijk zeven kinderen Dijk- geboren 2 januari 1885. Zij was een hadden is Opoe overleden. De oorzaak is niet dochter van Teunis van Dijk en Marrigje bekend. Ome Jan uit Utrecht, de jongste Vermeulen. Bij haar ouders is de bliksem zoon> heeft zijn moeder nooit gekend. Opa van Dijk is weer hertrouwd en woonde in Polsbroek en kreeg in zijn tweede huwelijk nog vijf kinderen. De kinderen uit het eerste huwelijk moesten met 12 jaar de deur uit, want dan gingen ze van school. Twee daarvan, onze Opoe Hendrilca en een broer Aard, bleven thuis om daar te helpen. Opoe had een gloeiende hekel aan haar tweede moeder, want ze trolc haar eigen kinderen voor. Maar ja, het viel natuur lijk ook niet mee om een man met zeven kin deren te trouwen. Opa was een gezellige, goede man. Hij is 76 jaar geworden. Mijn opa (Gijs Oskam) en mijn opoe (Hen drilca van Dijk) trouwden op 29 februari 1912 (schrikkeljaar). De ooievaar had haast, want al op 17 juni 1912 werd stamhouder Cornelis geboren in Schoonrewoerd. Op 29 oktober eens 2 x ingeslagen en alles is toen verbrand. 17 januari 1997 Jannie Provïly-Rietvink Gegevens ontleend aan het dagboek van mijn oom Gijs Oskam en de verhalen van mijn moeder Johanna Rietvink-Oskam. Mijn opa was Gijs Oskam, geboren 11 juni 1881 in Hoenlcoop (Zuid-Hol- land).Hij was een zoon van Cornelis Oskam en Johanna Bos. Hij had nog vijf broers en twee zusters. J J Naar een schildeni van J. Molier. Foto: Sietze Planting Johanna Oskam, helpen op de boerderij. -18.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 20