De klok in de toren zweeg Het was wel even schrikken toen in eind juni 1998 de klok in de Callantsoger kerktoren niet meer luidde. Gelukkig was niet de klok stuk, maar de klokkenstoel vertoonde slijta- geplekken. Gemeentewerkers losten het pro bleem op. Op 7 oktober 1998 galmde het geluid van de klok weer over het dorp. Gijs Oskam was geboren op 4 september 1926 in Callantsoog. Hij begon daar op 8 januari 1943 op de secretarie van deze gemeente als volontair tegen een loon van 6,00 per weelc. Hij wist dus veel van wat er in het dorp gebeurde. Eind 1945 vertrok hij naar Pur- merend. Daar is hij gebleven tot begin 1947. Toen ging hij op verzoek van zijn eerste werk gever, de burgemeester Rehorst, op Texel wer ken. Op 28 november 1987 overleed hij in Den Burg op 61 jarige leeftijd. Aanvulling weghalen klokken Seyss-Inquart, rijksstadhouder in door de Duitsers bezet Nederland, vaardigde in juli 1942 de metaalverordening uit. Daarin stond dat de kloldcen uit de torens gehaald moesten worden. Het betrof zo'n 9000 kloldcen. De eerste metaalverordening van 1941, waar bij vooral klein koperwerk en tinwerlc in beslag was genomen, had onvoldoende opge leverd, slechts 3000 ton. Veel Nederlanders hadden hun spullen namelijk onder de grond gestopt. Kloldcen voor 1600 gemaakt, mochten ge spaard worden. Daar heeft de Duitse bezetter echter niet altijd rekening mee gehonden. De Callantsoger klok, die in 1491 gegoten was, werd toch op 13 maart 1943 weggehaald. Een Limburgse aannemer P.J. Meulenberg haalde in september 1942 in Hoensbroelc de eerste klok naar beneden. Van enige tegen stand bij de bevolking was niks te merken. Dus trok Meulenberg, al gauw 'Kloklcen-Peter' genoemd, het hele land door. Hij verzamelde 6700 kerk- en beiaardlclokken. Door de Duitsers werden 4660 omgesmolten tot wa pentuig. stond op de klok die NSB'er Meulenberg later als blijk van erkentelijkheid lcreeg. In Epe liet het verzet de klok onderduiken. De verzetslieden schreven op deze klok: Als toevoeging op het stukje van Gijs Oskam nog het volgende: De mooie kandelaar van oma, De standaard voor het soep-aroma, De koperen tangen, bu de haard, 'tWordt allemaal bijeengegaard. De Duitser lacht nu meer dan ooit: Goedkoper koper kreeg hij nooit! "Glocken kampfen mitfür ein neues Europa" "Wie met klokken schiet, wint de oorlog niet". Onze klok is in het voorjaar van 1946 door aannemer Kruisveld weer in de toren gehe sen. Dat was mogelijk, omdat onze klok let terlijk en figuurlijk ondergedoken was in het IJsselmeer. Na de oorlog kwam hij onbescha digd weer boven water. Gegevens onder andere ontleend aan: dr. L. de Jong, Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog, deel 7. De tekeningen zijn overgenomen uit het boekje: Gek en Wijs tijdens Seyss. Uitgegeven door Kompas, Den Haag. Prijs 35 cent. Archief Jacob Vos. zo wordt dat dierbaar plekje grond, Mijn tuin, waar ééns mijn wiegje stond, Gebruikt om den germaan te foppen En al mijn koper te verstoppen MjJN koper zal den mof niet baten Voor mitrailleurs öf handgranaten'. -11. -

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 13