Uit een Dagboek Bij zijn dagboek (zie 'De Clock' jaargang 2 en 3) bewaarde Gijs Oskam ook brieven die hij schreef aan de redactie van 'De Nieuwe Schager'. Onderstaande brief vonden we in verband met de geschiedenis van onze nu 508 jarige kerkklok interessant. (In verhand met de slechte leesbaarheid van het origineel is dit door de redactie overgetypt) T>e fcgrfcMot<svan Callantsoog terug. Aanvulling We weten dus nu zeker dat de klok op 13 maart 1943 uit de toren gehesen is. Hij is naar een stad aan het IJsselmeer gebracht. (Welke?) Daar werden alle klokken uit Noord- Holland verzameld. Per schip zouden die naar Duitsland gebracht worden om ze te smelten. Het materiaal kon heel goed in de oorlogsindustrie gebruikt worden. Zeker is dat dit schip met zijn klokken op het IJsselmeer gezonken is. (Moedwillig?) Na de oorlog is het schip met zijn lading boven water getakeld. De klokken werden na een paar maanden naar hun torens terugge bracht. Henk Rruisveld wist zich destijds te herinne ren dat hij als 17-jarige jongen had geholpen de klok weer in de toren te hijsen. Hij dacht dat dit gebeurde in het voorjaar van 1946. Dat was niet zo'n eenvoudig karwei, want de bronzen klok woog ongeveer 4000 kg. Met behulp van een paar handlieren was het karwei in twee dagen onder leiding van zijn vader, de aannemer Piet Kruisveld, gelukt. Hij herinnerde zich voorts dat behalve zijn vader en hij Teun Borst en Simon Weij erbij waren. 1946 - De klok wordt weer in de door een explosie in een Duits munitiemagazijn (in 1943) beschadigde toren gehesen. Callantsoog, 14 September 1945 De Callantsoogers fiebben tengevolge van een oude overlevering altijd beffend gestaan als 'klokfedievenOndanks deze benaming, ben toebedacht toen zij eens 'de Dettemer Langslapers' te slim af waren, konden zij evenwel niet verhinderen, dat hun oude kerkM°k, door nog grooter 'klokfedievenop 13 (Maart 1943 werd weggehaald, hetgeen zeker een groot verlies voor het dorp beteekende, daar men vrijwel nergens in de omgeving een naar verhouding zoo 'n zware klok ontmoette. (De klof vertoeft momenteel in (jroningen, waar hij nog nagekeken zal worden of er wellicht nog beschadigingen aan zijn ontstaan. O of het torenuurwerk, zal weer in de toren ivorden geplaatst, zodat wij een gegronde hoop hebben, dat binnen afzienbare tijd uurwerf zowel als klofons weer van dienst zullen kunnen zijn. Verzoeke beleefdplaatsing van bovenstaande bijdrage in Uw blad. (Hoogachtend, w.g. Cjijs Oskam foto Henk Kruisveld - 10.-

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 12