De Openbare Lagere School in de oorlog 1940-1945 Lezers schrijven Bijzonderheden over het onderwijs aan de O.L.S. te Callantsoog tijdens de oorlogsjaren. In de zomer van 1941 kwamen veel leerlingen uit Den Helder, uit angst voor de bombarde menten. Deze leerlingen werden eerst in klas- severband opgenomen. Later toen het aantal nog meer toenam, werd op de gang een extra klas ingericht, die onder leiding van een Helderse onderwijzer (den heer v.d. Leek) kwam te staan. In October 1941 werd de school gevorderd door de Duitsers. 16 October werd het onderwijs voortgezet in de N.H. Kerk. In Augustus 1942 moest het gehele dorp op last van den bezetter ont ruimd worden. 3 k.m. naar het Noorden werd toen een nooddorp, al spoedig door de inge zetenen "Hollywood" gedoopt, gesticht. Dit nooddorp bestond uit houten zomerwonin gen. Twee hiervan n.1. "de Tandem" en "de Distel" werden bestemd voor school. Tot Mei 1946 is hierin op vrijwel normale wijze school gegeven. De school op het dorp bleek, bij de bevrij ding, zeer geleden te hebben. Door de goede zorgen van het Gemeentebestuur en de Wederopbouw was de school op 1 Mei 1946 weer keurig in orde. De leerkrachten waren gedurende de oorlogs jaren oprechte Nederlanders. N.S.B.-leerlin- gen waren er niet. Door de verhuizingen en het opslaan van een gedeelte van de leermid delen en schoolmeubelen heeft de inventaris nogal geleden. In de winter 1944-1945 moest door gebrek aan brandstoffen de school enige tijd geslo ten worden. Ondervoeding der leerlingen kwam niet voor; wel was er nogal eens ver zuim door gebrek aan schoeisel en klompen. In begin 1944 kwam er een N.S.B.-burgemees- ter aan het hoofd van de gemeente. Deze bezocht de school nooit, zodat het personeel het onderwijs kon blijven geven, zoals het altijd geweest was. Het nooddorp 'Hollywood' lag op een weiland grenzend aan de Oosterweg, dichtbij de Noordschinkeldijlc. Jacob Vos maakte een tekening van 'Hollywood'. Hiernaast een deel van het dorp. Links 'De Distel'. Daar zaten de klassen 5, 6, 7 en 8 in. Rechts 'De Tandem'. Hierin waren de klassen 1, 2, 3 en 4 gehuisvest. In het archief van de basisschool Frankendael vond de redactie nog een verslag over de school in de oorlogsjaren. Waarschijnlijk is het geschreven door het toenmalige hoofd der school de heer A.M.J. Mol in juli 1946. Omdat het verslag niet zo duidelijk leesbaar meer was, heeft de redactie het letterlijk overgetypt. Anna Paulowna 18-10-1998 Geachte mevr. Provily, Zoals ik heb beloofd is hier de schoolfoto waar ik het vorige week met u over had. Deze is gemaakt in Hollywood. Het jaartal weet ik niet meer. Ik denk van 1945-1946. Toen ik de foto nog eens goed bekeek en de namen begon op te schrijven, bleek dat ik veel w namen niet meer wist. En die ik denk te weten, daar kunnen ook wel verkeerde bij zijn. Misschien komen er nog wel reacties op van personen die het wel weten. Ik heb er een tekening bij gedaan met de hoofdjes en hoop dat u er wat wijs uit kan worden. Nog even over de naam van de school. Tic denk dat het 'De Distel' was, maar dat weet ik niet zeker. Hopelijk heeft u wat aan dit stukje. Met vriendelijke groeten, Anny Buning-Mooy Achter op de foto staat: 1943. Red.

De Clock van Callens-Ooghe | 1999 | | pagina 10