Helaas verdween zodoende een karakteristiek bouwwerk met zijn onder het licht zittende lat- tenconstructie, die als dagmerlc gebruikt werd. Bij het door de Ned. Aardolie Maatschappij aan leggen van de laatste gasleiding in 1991 zijn ook de stalen funderingspalen verwijderd. De oude kaaplichten hadden als noodverlich ting een gaslamp. Hiervoor stonden onder de lichtopstanden gashouders. Het oude binnenste licht stak met zijn top 16,50 m boven het duin uit. Bij het nieuwe is dat 17,00 m. Het buitenste licht stak destijds 9,00 m boven duin uit. Klaas Duit was de lichtwachter van de Kaapjes. Hij woonde vanaf 1910 tot aan zijn overlijden in 1961 in het kleine huisje ten noorden van de Callantsogervaart. Op de luchtfoto is duidelijk te zien hoe zijn paadje naar de buitenste Kaap liep. Op zijn ronde langs de lichten was ook een route langs het strand inbegrepen. Hierbij een waar gebeurd verhaaltje. Op een van zijn wandelingen langs het strand vond Duit een kop van een Balinees stukje houtsnijwerk. Hij hing het op in zijn boet. Als zijn vrouw er langs liep, schrok ze iedere keer. Daar was hij op 't laatst goed zat van en toen hij de kop net doormidden zou hakken om hem als brandhout te gebruiken, kwam Jan Borst binnen. Jan vond dat zonde en hij kreeg tot grote opluchting van vrouw Duit de kop mee. Tot op heden hangt de kop in de kamer van Jan Borst in Schagen. De familie Duit waren drie generaties lichtwachters. De grootvader van Klaas Duit was begonnen op Huisduinen (Kijkduin). Later ging hij naar Falga. De vader van Klaas Duit begon op Falga en werkte daarna op De Kaap. Klaas Duit was geen lichtwachter, maar hulp-lichtwachter. Hij was namelijk aan één oog blind. De vader van Klaas Duit was ook hoofd van de kustwacht. Naast de 'Grote Kaap' heeft een woonhuis gestaan waarin de lichtwachter woonde. In de duinen waren ook een paar tui nen. Recht voor de Callantsogervaart heeft ook nog een seinmast gestaan. Met bollen en kegels werd de scheepvaart ingelicht over windrichting en windsterkte. De laatste gegevens zijn ons verstrekt door mevr. Jannetje Kos-Duit. Zij is de dochter van Klaas Duit en werd geboren in 1910. Aanvulling Nabij paal 8 ter hoogte van het Kaaplicht zijn nog de volgende vergunningen aan het ministe rie van Defensie verleend: 1897 Oprichten van palen voor de stormwaarschuwingsdienst (vermeld door Mevr. Kos.) 1904 Het plaatsen van een ijzeren telefoongebouwtje voor militaire kustbewaking. 1913 Het plaatsen van een seinmast voor de militaire kustwacht bij paal 8. 1938 Oprichten van militaire kustwachtposten bij paal 8, 13 en 21. 1939 Bouw van een barak in de duinen bij lcustwachtpost paal 8. De kop. Foto's Kees Vriesman Mm De nieuwe 'Grote Kaap' op de binnenste duinen rij in 1997. 69

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 9