HET KAAPLICHT Ten noorden van Groote Keeten staat nu (1998) een rode toren op het duin, die op een vuurto ren lijkt. Vanaf 1914 stond hier ook al een lichtopstand en op het buitenduin stond eenzelfde constructie maar dan veel lager. Voor deze lichtopstanden is er al eerder sprake van lichtopstanden geweest. Het eerste licht is al 1871 geplaatst. We weten echter niets over de vorm en de precieze plaats. Door velen wordt, als het over iets in de buurt van de lichtopstand gaat, nog steeds gesproken over 'De Kaap' of'De Kaapjes'. Om iets over de historie van de kaaplichten te vinden was het boek waarin de concessies vermeld werden het enige om wat hou vast te krijgen. Hierna volgen een paar jaartallen met beschrijvingen die letterlijk uit dit boek zijn overgenomen. 1871 Het Departement van Marine vraagt om ongeveer 525 ca grond beschikbaar te stellen bij paal 8 voor plaatsing van zeewer- lcen. Rond dit jaar worden ook op andere plaatsen dergelijke licht opstanden geplaatst. Toch is de concessie van 1871 niet de eerste. In 1863 en 1864 vin den we ook al een vergunning verleend aan het departement van Marine waarin staat: Ter beschikking stellen van grond voor lcust- verlichting aan de noord-oosthoelc van Texel en ten zuiden van Kijkduin (Falga). Wat 'De Kaap' betreft nog het volgende: 13 september 1888. Vergunning aan de inspecteur van het De'Grote Kaap'1991. Loodswezen in het 3de district te Amsterdam. Afgraving van enig duin voor het kustlicht bij paal 8. In 1914 werd er vergunning verleend aan het Ministerie van Marine voor het plaatsen van twee lichtopstanden aan de Zanddijk bij paal 8. Eveneens in 1914 werd er een vergunning verleend aan de Minister van Marine voor het plaatsen van een telefoonge bouwtje met bovengrondse geleiding in de Rijksduinen onder Callantsoog bij strandpaal 8. Tot 1924 werd de verlichting in stand gehouden door petro- leumbranders. In een brief van 29 september 1924 is vergun ning verleend voor het leggen en behouden van een elektrici teitskabel. Vervolgens wordt op 14 december 1965 vergunning verleend aan de Minister van Defensie voor het oprichten en behouden van een hoge en het behouden van een lage lichtop stand, alsmede het opnieuw leggen en behouden van een elek triciteitskabel met bijkomend werk. Op 4 april 1966 zijn de werkzaamheden aan het nieuwe kaaplicht begonnen. De aannemer van de betonfundering is de firma Tuin te 't Zand. Eind 1966 waren de werkzaamheden aan het nieuwe licht gereed en werd het oude gesloopt. Het lage licht aan de zeekant bleef nog een tijdje bestaan. Wanneer het gesloopt is, is niet duidelijk. Op een luchtfoto van 1981 is dit licht nog te zien, evenals op een foto van Maarten Bakker uit 1986. Kort na die tijd moet het licht wegge haald zijn en werd 'De Kaap' van een geleide licht een sector- licht. Maarten Bakker en Kees Vriesman De 'Kleine Kaap' 1986. Deze lage lichtopstand stond op het duin aan de zeekant. Foto's Maarten Bakker 68

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 8