Want zegt het Hof: "De beschuldigingen werden beschouwd te bestaan uit onwaarheden of verdraaiin gen van waarheden en daarom verklaart het Jan Harge voor onschuldig en spreekt hem vrij." Alsjeblieft! Van der Mieden schrijft in een haastig krabbeltje: "Dit sal voor de gemeenten van Callantsooge een groot alarm baaren, daar elk nog zo wel geheugt hoe zij onder zijn (Harge's) directie het gehad hebben. Het is onbegrijpelijk dat so veele saaken en beëdigde getuygenissen verworpen zijn. Ik kan daar met de gedagten niet bij." Het resultaat van deze vrijspraak? Jan Harge verkrijgt bij civiele vordering beslag op de goederen van Van der Mieden voor gele den schade. Theunis Muller wordt gearresteerd, eveneens gevangen gezet op de 'Voorpoort' in Den Haag. Allert Abbestee verdrinkt zich. Maarten Mooij was inmiddels overleden. Jacob Coren van der Mieden vluchtte. Op 21 juni 1743 was hij reeds 'ondergedoken'. Zijn vrouw, Susanne Doublet, zal nu als Vrouwe van het Oogh zelf haar plaats moeten innemen. De formele aanklacht tegen Jan Harge, die naderhand geheel onjuist bleek te zijn geweest, luidde: "Zoveel schelmstukken had hij bedreven, dat het getal daarvan ontelbaar geworden soude zijn en alsoo tot spieghel van anderen, tot straffe van sijn misdaden, ende tot bewaernisse van rust, vreede en iegelijks recht, de justitie hem moest vervolgen." Jan Harge is nooit meer door de Heren van het Oogh 'in zijne vorige bedieningen wederom aangesteld'. HET BORD IN DE CALLANTSOGER KERK EN JAN HARGE Op 6 december 1740 werd Jan Harge op last van mr. Jacob Coren van der Mieden, Heer van Callantsoog, in Alkmaar gearresteerd. Hij werd beschuldigd van afpersing 'in boeien geklonken 'Die kuil bevond zich onder het regthuis. (ongeveer op de plaats waar nu (1998) de nieu we Rabobank staat). Jan Harge die naar de mening van vele Callantsogers te veel macht had, nam zelf ont slag als baljuw, schout en houtvester. Van der Mieden slaagde erin Jan Harge ook te ont slaan als secretaris en rentmeester. Maar tevreden was Van der Mieden nog niet. Het liefst zag hij de voormalige schout sterven. Mogelijk uit dankbaarheid over de hulp van vele Callantsogers bij het gedeeltelijk slagen van zijn pogingen om Jan Harge te liquideren, schonk hij en zijn vrouw aan de Callantsoger gemeenschap een fraai wandbord. Hij noem de het 'Callants-Oogh tot den Leeser' waarin hij Callantsoog zijn eigen geschiedenis laat ver tellen. In 1741 werd het in de kerk boven de ingang op de westmuur opgehangen. En daar hangt het nu al 258 jaar. Naschrift van de redactie Na de gunstige uitslag hervatte Harge zijn werk als opziener. In 1746 inspecteerde, rapporteerde en karteerde hij tezamen met zijn zwager Jan Wonder Muller de toestand van het Marsdiep. In 1751 vestigde het gezin Harge zich in Den Helder, waar Jan in 1757 op 54-jarige leeftijd en zijn vrouw Marytje in 1762 als 59-jarige overleed. Beiden zijn op het kerkhof van Huisduinen begraven. Alleen de grafsteen van Marytje staat daar nog. Wim Lastdrager en op onmenselijke wijze behandeld. Vervolgens werd hij opgesloten in een donkere kuil in de grond met een luik als deksel 65

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 5