VAN ONDER HET STOF HET BEELD IN DE OORLOG Plundering van het dorp 6ERTJE DORPSFILM 1954 EN BOEKJES Gijs Oskam (geb. 1926, overl. 1988) was jarenlang de Callantsoger plaatselijke correspondent voor de 'Nieuwe Schager'. Op 19 juli 1944 zorgde hij ervoor dat het hiernaast staande stukje in de krant kwam. Het beeld 'De Visserman' stond tot 1942 in het mid den van het Dorpsplein. Het stond op een heuvel van zand en stenen. Deze was begroeid met Rosa Rugosa. In het begin van de oorlog werd er door Duitsers op 'De Visserman' geschoten. Daarbij verloor hij onder andere zijn neus. Enkele Callantsogers vonden dat te gek. Zij brachten het beeld naar de Groote Keeten en plaatsten het in de tuin van de familie Borst. Daar stond het veilig. Na de oorlog werd het beeld weer op de heuvel op het Dorpsplein neergezet. Restauratie ervan vond nauwelijks plaats. Er etaan in Callantsoog veel wo ningen leeg. De eigenaars zijn geëva cueerd en hebben weliswaar de meeste eigendommen meegenomen, ,maar ook veel hebben ze moeten achterlaten, speciaal dat, wat muur- en spijkervast zat. Ze zijn gegaan, en in hen leefde de hoop, dat zij later hun woningen onge schonden zouden terugzien. Helaas, zij hebben niet gerekend op een zeker deel der Nederlandsche be volking, dat roof, ook onder de ernstigste omstandigheden, een gepaste tijdverdrijving vindt, een deel, dat heel dicht bij de hyena's van het slagveld staat. Daar zijn werklieden In Callantsoog, die des nachts in de barakken verblijf houden en overdag tijd en gelegenheid vinden, om de ontruimde woningen na te zoeken. En zij vonden er dezer da gen mooie geschilderde kastplanken, keuken- en kelderplanken. En zij roof den deze, misschien de laatste bezittin gen van geëVacueerden. Zij braken de kasten en kelders uit, een ruïne ach terlatende De vervoersmogelijkheden waren spoedig opgelost. De heeren roovers maakten van de planken postpakketten van maximum-formaat en lieten de Post de rest doen. Totdat de mare- chaussée er lucht van kreeg, een on derzoek Instelde en spoedig eenige die ven kon arresteeren. Zij bekenden en in hun bekentenis deelden zij mede. al meerdere malen dergelijke pakketten te hebben ^verzonden! Inmiddels is aan dezen „houthandel" een einde gemaakt. Zie voor de gehele geschiedenis van het beeld het boekje: 'De Visserman'. Te koop bij de firma Leguit, de V.V.V. en in de boerderij 'Tante Jaantje'. Nel Rentenaar-Bakker Bertje, die pas zes jaar worren was, zat alweer een paar weke op de grote skool. Hai weunde op een boerderai. Die stond wel in de gemeente Callantsoog, maar hillegaar an de rand, dichtbai 't Zand. Vandaar dat hai naar de skool in dat dorp gong. Hai vond 't allegaar verlegen mooi en gong 'r alle dage even bloid op of. Hai wist nou al wat ie worre wou, chauffeur op een grote vrachtwagen. En deerom deed ie heel erg z'n best. Bertje had ok al metien een paar nuwe vrindjes kregen. Maar de juffrouw, deer liep ie hillegaar mee weg, zo lief vond ie d'r.'t Was een katholieke skool en de juffrouw vertelde vezelf ok alle dage uit de boibel, dat vonde ze allegaar even mooi. Op een keer zee ze teugen de lcindere, die met aandacht zatte te luisteren: "God is overal." Bertje knikte de juffrouw glunderend toe en stak houg z'n vinger op. "Juf, bai oos is ie in de plee." Juf keek een beetje raar en vroeg: "Hoe dat zo, Bertje. Wat bedoel je?" "Nou, toe ik iemeslesten op de plee zat, trok moe inienen de deur ope en zee: "O, grote God, zitje hier?" Willen de fam. Snoek, Geertsema, Kooger en Mesman hun bestelde videobanden komen ophalen? Ze liggen in de boerderij 'Tante Jaantje'. Er kunnen geen videobanden meer besteld worden. Op is op! De boekjes 'Callantsoog en Groote Keeten vroeger' en 'As ik deer nag an denk zijn uitver kocht. Er komen geen herdrukken. 43

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 3