ARIE ZEEMAN, VEEVERLOSKUNDIGE Arie Zeeman, is geboren in Den Helder, op 28 februari 1911. Een jaar of drie later, verhuisde hij met zijn ouders naar de Groote Keeten, waar zij aan de Achterweg 22, het huis waar nu de familie Hartendorp woont, gingen wonen. Na een jaar ver huisden zij naar de Zijperdijlc 'in een klein huissie' met twee bunder* land voor een paar koe tjes en wat mestkalveren. Omdat aan het huisje veel onderhoud was, werd er omgezien naar een ander onderkomen; dat werd toen Oosterweg 2, waar nu Arie Kossen (handelaar in auto onderdelen) zit. Het werd opgeknapt: een nieuwe kap op het huis en er werd een lcapberg bij gebouwd en ook een koestal. Er was maar één bunder land bij, dus werd er hier en daar wat land bijgehuurd. Toen Arie wat groter werd, ging hij werken in Breezand in de bloembollen. In de jaren dertig kwamen de eerste bollenboeren uit de Zuid naar Julianadorp. Zij vestigden zich rond de Middenvliet. Daar ging hij toen werken, dat was mooi wat dichterbij. 1928 In 1939 trouwde hij met Aagje Ambuul, dochter van Jacob Ambuul. Zij was 10 jaar toen haar ouders uit de Anna Paulowna-polder vertrokken en zich vestigden aan de Abbestederweg 8 tegenover Camping 'Klein Begin'. Daar had haar vader een huisje gekocht met een kleine koe stal. Er zat ook nog een afdak aan, waar vader Ambuul wel eens een varken slachtte dat hij dan uitventte. Maar hij kocht ook net zo makkelijk een wagen met fruit, die hij dan weer ver kocht. Het jonge stel betrok het huisje aan de Voorweg 5, waar nu (1998) Joop Monen woont. Na twee jaar kwamen ze in het molenhuis bij het Molenwater in de Boslcerpolder terecht, dat was heerlijk rustig wonen. In de oorlog werkte Arie bij de dorsmachine. Zodoende kon je wat eten verdienen, daar had je meer aan dan aan geld. Na de oorlog overleed Arend Toes, de oude veeverloslcundige. Er moest een ander komen, dus kwamen er wat boeren bij elkaar en werd er vergaderd in het café van Van Scheijen in de Groote Keeten. Daar werd gestemd en op Arie Zeeman viel de keus. Maar er was al gelijk con currentie, want er was nog een gegadigde. Dat was Jaap Baken, van het gehucht 't Sluisje aan het eind van de Callantsogervaart. Die ging meteen na de vergadering naar de boeren die niet op de vergadering waren geweest, om klanten te werven en zo viel al meteen het bedrijf in tweeën uiteen. De verstandhouding tussen Arie Zeeman en Jaap Baken is dan ook nooit goed gekomen. Later met diens zoon Adriaan Baken wel. Vele jaren hebben zij samengewerkt, maar die zei ook: "Vader wil niet rechts en vader wil niet links, hij wil alleen maar dwars." Het vak heeft Arie Zeeman geleerd bij veeverloslcundige Oosterman. Toen deze in de jaren zestig stopte, kreeg Zeeman ook die wijk erbij. Het was een heel rayon. Er was een tijd dat hij in elf gemeentes kwam. In de Wieringermeer, St. Maartensbrug, Burgerbrug, Barsingerhorn, Den Helder enz. De eerste jaren toen de wijk bestond uit Julianadorp, 't Zand, Stolpen en Callantsoog werd er op de fiets naar de boeren gegaan. jjTCTSS Jannie Provïly-Rietvink Aan het werk in de hollen hij E. Nieuwenhuizen aan de Middenvliet dichtbij Julianadorp. V.l.n.r. Arie Zeeman, Klaas Rietvink, Piet Bakker uit Den Helder, Koen Schuinheden en Cor Zwaan. 8

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 8