1938 Interieur van de Ned. Herv. Kerk in Callantsoog. In 'Noord-Hollandsche Oudhe den' van 1891 staat: "Het gewelf der kerk is van hout, de vensters zijn klein en door rondbogen afge dekt. De predikstoel is van eiken hout, geverfd, met Dorische kolonnetten en daartussen snijwerk, waarin men engel- figuren ziet." PREEKSTOEL EN HEK In het kerkboek van Callantsoog (1800) wordt uitvoerig bericht over de schade die door de Engelse troepen aan het kerkgebouw was veroorzaakt. Ook de preekstoel was als brandhout gebruikt. In datzelfde kerkboek staat: "Er deed zig eene bequame gelegenheid op ter bekoming van een preekstoel en hek. De gemeente van Harencarspel en Dirkshorn wierde door de invloed van ds. G. van der Goot, predikant te Noordscharwoude en ds. H. Prijshof, predikant te Oudkarspel een preekstoel en hek ten geschenke gegeven van kerkmeesters van Niekerk in Gelderland, wijl men meende dat de kerk te Dirkshorn ook door de oorlog van haar predik stoel ontroofd was. Bij nader onderzoek bleek het tegendeel, weshalve eene andere ongelukkige gemeente daar mede voorzien konde worden. Kerkmeesteren van Callantsoog zijnde Pieter Vader en Maarten Mooij, van deze gelegenheid kennis beko men hebbende, maakten zich derhalve weldra nuttig. Ze kochten den voornoemden predikstoel van de kerkmeesteren van Harencarspel en Dirkshorn voor 40 gulden." Op 30 november 1800 werd de preekstoel door ds. Rinicus Hermanides plechtig ingezegend. Na de oorlog 1940-1945 is de preekstoel door Jacob Vos Pzn. gerestaureerd. 6

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 6