DE BUURT EXCURSIE 1998 We zien hier Callantsoog van ongeveer 1918. Om het dorpje heen lagen toen nog lage, begroeide duinen, de zogenaamde 'nollen'. Tussen beide huizenrijen lag een ruig, heuvelachtig terrein. Aanvankelijk waren daarin twee waterkuilen. Het water was bedoeld om er branden mee te blussen. Ook werd het door de huisvrouwen als schrobwater gebruikt. Eén put werd gedempt in 1904 en de ander in 1917. Ze werden ver vangen door gemetselde putten. De rechtse rij huizen werd 'de Nieuwe Laag' genoemd. Deze rij huizen werd gebouwd na de grote dorps- brand in de nacht van 10 op 11 september 1874. De brand ontstond door blikseminslag en werd aangewak kerd door een stormachtige wind uit het westen. Behalve het raadhuisje brandden er 15 panden af waar onder een timmermanswinkel, de pastorie, twee herbergen, een winkelhuis, de bakkerij en het armenhuis. Slechts het toen laatste huis (Schoolstraat 4, dat in de pannenbedekking het jaartal 1861 heeftbleef behouden. De linkse rij huizen werd 'de Oude Laag' genoemd. De Buurt was eertijds het centrum waaromheen en waarop het dorpsleven van de kleine gemeenschap zich afspeelde. De jeugd speelde erop, de brandweer oefende hier en bij feesten werden daar de volksspelen (o.a. katknuppelen) gehouden. Wanneer het kermis was, stonden er een paar kramen en soms wel eens een zweefmolen. Rondom de Buurt liep een weg. Het doorgaande verkeer verkoos meestal de weg langs de noordzijde. In 1611 wordt deze weg al genoemd en had toen de naam 'Heereweg'. De bus voor 50 personen is bijna vol, dus wie nog interesse heeft, haast je en geef je zo snel mogelijk op bij Cor Spijker, tel. 0224-581823. Op 22 augustus zal het dit jaar geschieden. Om 8.30 uur is het instappen geblazen bij het Dorpshuis. Vandaar gaan we richting Kolhorn. We denken daar om circa 9.15 uur te arrive ren. In het restaurant 'De Rode Leeuw' zullen we koffie met gebak gebruiken. De rest van de ochtend gaat de groep in tweeën. Eén groep zal een wandeling door het dorp Kolhorn maken en de tweede groep bezoekt het museum 'De Turfschuur'. Halfweg wisselen we, zodoende komt een ieder aan de beurt. De stichting 'Oud Kolhorn' heeft haar medewerking toegezegd, dus alles geschiedt onder professionele leiding. Na dit bezoek gaan we richting Lambertschaag om de Westfriese koffiemaaltijd te gebruiken in 'Het Wagenwiel'. De middag zal worden versleten in het stadje Enkhuizen. Er zijn afspra ken gemaakt met 'Oud Enkhuizen' over een te houden stadswandeling. Daarnaast wordt nog gekeken naar andere activiteiten. Deze zijn echter sterk afhankelijk van de beschikbare tijd en zin c.q. puf. De kosten worden geraamd op 55,00 per persoon en zullen worden geïnd via een bij u in de bus te deponeren acceptgirokaart. Alvast veel excursieplezier toegewenst. (Edammers, vergeet niet de paraplu.) Cor Spijker, excursieleider 19

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 19