OPNIEUW EEN REACTIE OP HET STUKJE 'HET LICHT' (Zie de Clock dec. '97 en maart '98) Jaap Schilder uit Bennebroek Het zal in juli 1940 zijn geweest, dat we op onze boerderij aan de Nieuweweg bezoek kregen van een paar 'hoge pieten' van de Duitse Wehrmacht. Die kwamen ruimte vorderen voor inkwartiering van drie militairen. Ze hadden het oog laten vallen op een gedeelte van de vrij staande schuur naast de boerderij. Aangezien mijn vader deze ruimte onmogelijk kon missen, kreeg hij de toezegging dat een deel, gelijk aan de te vorderen ruimte, aan de schuur zou wor den aangebouwd. Op een afstand van ongeveer 400 meter in westelijke richting werd op het land van de fam. G. de Wit (zie situatieschets bij A) een aantal driehoekige, 1 meter hoge en ongeveer 20 meter lange afdaken gemaakt met openingen aan de zijkanten. De drie militairen hadden tot taak dit 'complex' functioneel te houden. Zij moesten hiertoe dagelijks tegen zonsondergang onder deze afdakjes stormlantaarns plaatsen - zo'n 25 stuks -. Deze werden aan lange stokken 'geregen' en lopend naar het complex gedragen, 's Morgens werden ze weer teruggehaald en met petroleum bijgevuld. Als jongen van 12 jaar liep ik wel eens mee. Op vragen wat de bedoeling was van deze gang van zaken kreeg ik meestal een vaag antwoord. Zeker is dat de opzet was de vijand vanuit de lucht te misleiden. Van boven af zou de indruk moeten worden, dat men met een militaire basis of een fabriekscomplex te maken had. De gevolgen bleven niet uit. Op 20 november 1940 om ongeveer half zeven tijdens melktijd hoorden we een vliegtuig. Hieruit werden lichtlcogels geschoten, die de hele omgeving fel verlichten. Zodra de lichten gedoofd waren, hoorden we een fluitend ge luid, gevolgd door vier enorme explo sies. Op ongeveer 100 meter van de boerderij en 600 meter van "het schijncomplex" wa ren vijf bommen terecht gekomen die vier grote kra ters veroorzaakten. De vijfde bom was een blindganger en die is diep in de grond blijven zit ten. Q e 3 -a ï-. <D O Xi se o Verbli jf Duitse militairen Z jroote Keeten Noordschinkeldijk 't Zand O 16

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 16