BEPLANTINGSWERKZAAMHEDEN, deel 2 Tijdens de periode 1940-1945 waren de duinen 'Sperrgebiet' (niet voor iedereen toegankelijk gebied) en werd er bijna geen helm geplant. Ook werd er niet op konijnen gejaagd. Toen men na de oorlog de verwaarloosde zeereep weer wilde opknappen, was de overlast van konijnen groot. Om deze overlast nog voor het plantseizoen, dat op 15 oktober begon, in te dammen werd onderstaande verklaring verstrekt. Deze toestemming heeft maar één jaar geduurd. Daarna kregen de jagers weer invloed en werden de vergunningen ingetrokken. Over het helmplanten tijdens de oorlog nog het volgende: Onder druk van de Duitsers werd rond de gebouwde bunkers helm geplant om uitstuiving te voorkomen. De toenmalige duin- wachter Unk wist uit die hoeveelheid helm de nodige helmplanten weg te moffelen. Die liet hij dan op andere bedreigde plaatsen planten. In bovenstaande brief staat o.a.: De uitvoerder A. Vriesman te Callantsoog krijgt de opdracht konijnen in de zeelcerende duinen uit te graven. Hij verplicht zich de ontstane gaten onmid dellijk te dichten op zodanige wijze, dat zandverstuiving wordt voorkomen. In juli 1945, dus vlak na de oorlog, mocht het zand van Waterstaat niet stuiven. En nu (1998) lezen we in een blad uitgegeven door het Ministerie van Verkeer en Waterstaat: Het was niet eenvoudig om meer te weten te komen over het helmplanten in het verleden. Het eerste bestek dat terug te vinden was, is uitgevoerd in 1855. Lang voor die tijd werden er ech ter ook al plantwerlczaamheden uitgevoerd. rijkswaterstaat Kees Vriesman Verstuiving is nodig! De huidige waardevolle natuurgebieden worden momenteel bedreigd door een sterke toename van grassen en struiken. Zij verdringen de bijzondere en waardevolle planten. Verstuiving kan dit tegengaan. Oude vegetatie wordt onder gestoven. Jonge en zeldzame vegetatie krijgt daardoor weer een kans. directie "noordhou-and arrondissement alkmaar 14

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 14