DIRK VOS, EEN OUD-REDDER Hoe komt soms een stukje voor 'de Clock' tot stand. Het is alweer enige tijd geleden dat onze redacteur Wim Lastdrager een grote enveloppe met knipsels kreeg toegestuurd. "Kan jij daar wat mee," vroeg hij aan mij, "het gaat over de familie Vos." Na het bekijken van de kopieën besloot ik naar Mevr. Baken-Vos te gaan. Ik wist dat haar vader Dirk Vos, de zoon was van Jan Vos of te wel Jan Snarlc. "Dat zijn overgrootvader en moeder Vos," zei ze, "hoe kom jij daar nou aan? Ze woonden in het huisje aan de Duinweg 1, waar later Teun Mooij (de Post) woonde en nu defam. van Rossum. Ik was 10 of II jaar oud en moest van vader en moeder als het onweerde bij die oude mensen oppassen, omdat zij daar zo bang voor waren. Nou ik was zelf net zo bang. Zij waren nog kras voor hun leeftijd. Ze hadden een kleine veestapel d.w.z. een toom kippen en twee geiten. Voor deze dieren lag het wintervoer in een klamp aan de zijkant van het huisje opgetast. Mijn vader werd na het overlijden van zijn moeder door hen grootgebracht. Ook nadat zijn vader was hertrouwd met vrouwtje de Leeuw, bleef hij daar en werd door hen aardig verwend. Jan Vos (Jan Snark) had ook nog een zuster Neeltje, die trouwde met D. de Boer. Zij kregen samen drie dochters. Van een zoon van een van hen - een lid van de historische vereniging - de heer D.J. van Holst in Soest kregen wij deze artikelen uit de Schager Courant. Dirk Vos geboren in 1849. Op 21 jarige leeftijd kwam Dirk op de reddingsboot. Zijn eerste red ding maakte hij mee op 25 april 1870. Negen reddingen volgden nog daarna, waarbij in totaal 52 mensen werden gered. Een getuigschrift vertelt het volgende: In 1870 nog de zeilschepen "Elisabeth Sophia", 8 man gered; de "Jenny", 10 man; de "Carl Johann", 10 man. In 1837 de "Louise", 5 man, beter bekend als de "vijgenkorf', in 1878 de "Frederic Snowden", 17 man. In 1873 werd Vos vuurpijlrichter en werd hem de zorg over het mortier opgedragen. Dit heeft hij 25 jaren gedaan. In 1887 strandde de "Sophia", 8 man, op de plaats waar in het najaar van 1936 de "Sirenes", strandde. Van dit schip werden de mensen er met behulp van het pijltoestel afgehaald. Tweemaal is Vos uit de reddingsboot geslagen. Eenmaal bij de stranding van 'n schip van K.N.S.M. "de Mars". Zijn kameraden konden de redder voor een verdrinkingsdood behoeden. De tweede maal was gedurende een oefe ning. De boot was te licht bemand en met een grondzee stootte de boot haar neus en kon niet vlug genoeg weer opkomen. Alle inzitten den geraakten onder de roeibanken. Vanaf de wal konden allen gered worden. Jannie Provily-Rietvink Het is van de Noord- en Zuidhollandsche Reddingmaatschappijen vermeldt, hoe Dirk Vos op den 14den sep tember 1870 gedreven door de edele zucht om het leven van zijn medemensen te redden, met inspanning van al zijn krachten met bedaard beleid, kloekmoedig en onversaagd en zonder te letten op eigen levensge vaar, stormen en golven trotserend, het leven heeft helpen behouden van tien schipbreukelingen, waarvan er negen behorende tot de equipage van het Noorsche barkschip, genaamd "Jenny", 10 man gevoerd door kapitein E.B. Abbeije. Bestaat er toeval? Toen ik met dit stuk bezig was, kwam Teun Mooij (de Post) met een foto van het echt paar. 12

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 12