In de weekenden werden er samen met Jaap Baken schapen en in de herfst koeien geschoren. Dat laatste was voor de hygiëne. Het was zwaar werk, eerst nog met de hand, later elektrisch. Helaas waren er makkelijke boeren bij. Die hadden een hele zanderige stal. De koeien zaten dan ook onder het zand. Dan was het scheerapparaat in de kortste keren stomp. Toen Arie 65 was, is hij nog tien jaar doorgegaan en zo heeft hij ook de ontwikkeling van de keizersnee meegemaakt. Oude Hakkesteeg, de dierenarts, begon er vast niet aan om een kalf af te villen. Dat is het kalf aan stukken zagen in het moederlijf. Dat moest gebeuren als een kalf te groot was om op een natuurlijke wijze geboren te worden. Zoiets gebeurde nog wel eens als een koe voor het eerst moest kalven. Later begon de zoon van Hakkesteeg, Jan, die op de veeartsenijschool was geweest, verlossin gen te doen met de keizersnee. Dat kostte ook niet niks, maar de boer behield dan wel het kalf, al kon het ook wel eens lelijk aflopen als de koe buikvliesontsteking kreeg. Zeeman moest eens bij een boer lcomen die een vaars** had met een kalf voor het kruis. Hiermee wordt bedoeld dat een kalf al gedeeltelijk is geboren, maar het bekleen niet kan pas seren. De koe stond alleen, want de hele familie zat bij de pas aangeschafte televisie. Ja en als het slecht afloopt, dan is het de schuld van de veeverloskundige. In ongeveer '58 konden ze een nieuw huis kopen aan de Helmweg 15. Het was een hele stap, want het kostte nogal wat. Toch hebben ze daar nooit spijt van gehad. De vrouw heeft altijd haar steentje bijgedragen. Het aannemen van de telefoon was haar taak, evenals het bedrijfje thuis. Toen zij nog aan de Voorweg woonden hadden zij zeven koetjes en als Zeeman weg was, moesten die elke dag verzorgd worden. Oolc voor de zeven kinderen kwam heel wat kijken. Alles werd zelf gebreid en genaaid. Maar ondanks al dat harde werken, kunnen zij terugzien op een rijk en gelukkig leven. Een bunder is een hectare. Een vaars is een koe, die voor de eerste keer moet kalven. Arie Zeeman haalt een kalf. 10

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 10