TOEN KUIPERSTRAAT, NU DORPSWEG VETPRAATJE 1918 Deuze keer heb ik 'rs un vet praatje en nog wel un koevetpraatje. Dat zit zoo. Main neef Adriaan Vos had bai paal 14 un vat lcoevet vonden. Hai kon dat vat natuurlijk niet over duin lcraigen. Nou had die neef op 't land achter duin un boetje staan en in dat boetje stond un grote haver kist. Toen had ie 't vat maar kapot sloegen en de stukke in zakken dein. Een voor een had ie die naar 't boetje achter duin brocht. Alles in de haverkist. Hai wist er echter geen weg mee en kwam bai main of ik er gien reid mee wist. Nei wat om en weer kocht ik het vet van hem voor 100,00. Ilc vertelde 't an m'n Moeder en die reidde mein an om 't te smelten, omdat er op strand nogal wat zand in kommen was. Ilc bestelde bai J. Nobel in Alkmaar drie buttervaten. Al gauw waren de vaatjes an boven toe vol, elk zoowat 65 pond. Ilc gaf Moeder ien vaatje voor der werk en ien verkocht ik an G. Bos in 't Zand voor 100,00. Zoo hadde we zelf un vat vet voor un kopie, 't Was prima vet en we hewwe er un taid plezier van had. De foto is ±1918 door Piet Vos Jbz. gemaakt. De straat werd Kuiperstraat genoemd, omdat er destijds een paar families genaamd Kuiper woonden. In 1937 woonden er aan de rechterzijde: V.r.nl: wed. Reining van Twuyver, Jan Schager, fam. Rietvink, Jan Vos (hij had een sigarenzaak) en Arie Kruit (de groenteboer). Aan de linkerzijde zien we: Een schuur die jarenlang is gebruikt door Adriaan Vos en daarna door Adriaan Brak. In het huis achter de schuur woonde Adriaan Vos. Latere bewoners waren: Anne Rietvink, daarna Nel Glasbergen en als laatste Piet Spijker. In 1970 is het huis gesloopt, want de weg die erlangs liep, moest verbreed worden. Piet Vos Jbz. Uit het boek van Piet Vos Jbz.: As un mens oud word, ken ie veul beleve. 7

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 9