1917 DE BRANDWEER EN DE GEMEENTERAAD Op een raadsvergadering van 4-9-1917 blijkt bij navraag het enige brandzeil geheel te zijn vergaan. (Brandzeilen werden toen gebruikt om een belendend perceel af te dekken. Er waren in die tijd veel rieten daken. Een brand kon dus snel overslaan. De brandspuit stond toen nog bij de Noordschinkeldijk. De zeilen konden het overslaan van vuur tegenhouden voor de spuit ter plaatse was). In een volgende vergadering op 13-10-1917 kwamen weer de zeilen ter sprake. Aanschaf van drie nieuwe zeilen van 6 x 20 meter zou 1260,00 gaan kosten. Een zuinige wethouder wilde liever oude zeilen van vissersboten aanschaffen, want die kosten maar de helft. De raadsleden voelden daar ook voor. Dus werden er oude zeilen aangeschaft. Ik weet nog, dat die op de zolder van de latere brandweergarage achter het raadhuis lagen. Ze waren zo stijf als een plank en pas met vier man te tillen. Bij mijn weten is er maar 1 x gebruik van gemaakt. Op de vergadering van 29-10-1918 kwam ter sprake, dat de beschikbare 25 meter brandslang eigenlijk te kort was. Er moest dus 25 meter bijgekocht worden. Fa. Rroonenburg, de leveran cier van de spuit, kon 50 meter slang leveren voor 5,00 per meter. Burgemeester Lovinlc vond dat 50 meter niet nodig was want.... "met 25 meter erbij kon alles bespoten worden." Er werd dus maar 25 meter gekocht en dat kostte 125,00 15,00 voor twee storzlcoppelingen. De vergoeding voor brandweermensen werd nu gesteld op 1,00 per oefening en 0,40 per uur bij brand. Het was toen nog plichtsbrandweer; iedereen tussen de 17 en 56 jaar kon worden aangewezen te gaan helpen bij brand. Er was toen een handpomp waar aan weerszijden drie man stonden. Door aan weerszijden de boom op en neer te bewegen spoot er water uit de straalpijp. Personen die moeilijk hun werk konden verlaten (b.v. winkeliers) konden de verplichting afko pen voor 2,50 per jaar. Jb. Vos Pzn. 1935 Brandweeroefening. Geoefend werd met de tweewielige handbrandweerspuit die in 1922 gekocht was in Heüigerlee bij de firma van Bergen. Tweede van links de commandant Piet Vos. Hij droeg een jute zak over zijn hoofd. Dan konden zijn haren niet in brand vliegen. 18

De Clock van Callens-Ooghe | 1998 | | pagina 20