HET LICHT Bij Callantsoog, tussen Jewelweg en Dorpsweg, wordt een draailicht met vijf staande lichten geplaatst. Is dit de aanduiding voor een schijnvliegveld of een richtingsaanwijzer voor Duitse vliegtuigen? Het brandt 's nachts. 31 januari 1941. Algemene verontwaardiging in het dorp over het schijnvliegveld of wat het dan ook is. 10 februari 1941. Om 10 uur 's avonds horen we mitrailleurvuur. Een goed zichtbare Engelse jager schiet op het dorp en op 'Het Licht'. 11 februari 1941. In Callantsoog is een kind licht gewond door een mitrailleurkogel. Ook is er door een naaimachine, door vele daken en door een ruit van het raadhuis geschoten. Twee lichte bommen kwamen dichtbij een boetje van Jan Kruit terecht. Er stonden vier koeien in. Één koe zwaar gewond. Het beest moet afgemaakt worden. Een tweede koe is licht gewond. De schrik zit er bij alle bewoners diep in. Zij vragen zich af wat dat zal worden met die verlich ting. 18 februari 1941. Af en toe brandt 'Het Licht'. Meestal is dat 's avonds bij echt vliegweer. Dan gaan er ook veel Duitse vliegtuigen over. 18 april 1941. In de nanacht is er weer geschoten door een Engels vliegtuig op 'Het Licht'. In de buurt staande Duitse mitrailleurs schieten nu terug. 16 mei 1941. Zie stukje over de lcoeboet van Teun Mooij in vorige 'Cloclc'. 13 juni 1941. Er vallen weer bommen o.a. op het land van Willem Zeeman en IÜaas Baken. Ook de draden van het electrische net zijn door scherven vernield. 6 juli 1941. 's Nachts weer opgeschrikt. Naar later blijkt zijn er drie torpedo's op het land ach ter het huis van Scheringa aan de Uitlandse weg gevallen. Deze torpedo's dringen een meter of acht in de grond en ontploffen dan. Gaten zijn er niet, alleen kleine heuveltjes bestaande uit klei en veen. De bijen lijden nog de meeste schade door het rondvliegende zand. Twaalf korven zijn getroffen. 7 juli 1941. Er vallen 23 brandbommen. Het doel zal waarschijnlijk de 'Grote Villa' en de klei ne villa's zijn geweest, want daar zitten Duitsers in. De meeste bommen komen in het duin en op het strand terecht. Er is alleen wat glasschade. Veel mensen ontvluchten 's nachts Callantsoog. Ze gaan elders slapen. 10 juli 1941 Weer bommen. De glazen koepel die door de Duitsers op de Seinpost geplaatst is, wordt door de scherven vernield. Jannie Provily-Rietvink De geschiedenis van 'Het Licht' overgenomen uit het dagboek van mijn oom Gijs Oskam. Hij schreef voor het eerst hierover op 30 januari 1941. 1941 'Der Beobachtungsstand' op het duin 'de Seinpost'. 64

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 4