In 1904 was Jan Brouwer gaan uitkijken naar een eigen woning-winkel. Dat werd het huis de Schoolstraat no. 1. Daaraan moest wel het één en ander worden verbeterd. Er kwam voordeur in, de huiskamer werd winkel en tegen de achterzijde werd een serreachtige woonkamer ge bouwd. Boven de ingebrachte winkeldeur prijkte trots "Jan Brouwer-Manufacturier". Ik herinner mij nog dat mijn ouders werden uitgeno digd hun winkelwoning te bezichtigen. Wat ik zelf zo mooi vond was een op de toonbank staande vitrine waarin garenklosjes in allerlei kleuren lagen uitge stald. De echtelieden Brouwer-Meijer waren al vlug goede vrienden van mijn ouders geworden. Zij haalden wel eens herinneringen op aan een bezoek aan Amsterdam waar ze in "De Kleine Comedie" het stuk "De twee wezen" gezien hadden. Jan kwam af en toe "de Buurt" (nu Dorpsplein) overge lopen naar ons huis. Hij was een goede en gezellige man. Door zijn contact met zijn vrouwelijke klanten wist hij soms eerder dan mijn moeder - de vroedvrouw op het dorp - welke vrouw in blijde verwachting ver keerde. Ja, zo gaat dat in een kleine dorpsgemeen schap. In 1909 werd hun dochtertje geboren die de voornaam Geertje kreeg, genoemd naar haar schoonmoeder. Mijn moeder, die als verloskundige de bevalling bege leidde, zei dat de boreling wel in een groot sigarenkist je kon worden gelegd, zij was veel te vroeg ter wereld gekomen. "Mijn tante Pietertje de Vries -aldus Jacob Vos- zei dat het een heel klein kindje was, waaraan veel zorg moest worden besteed." In 1912 werd dan ook mej. Leenheer als opvolgster van juffrouw Brouwer benoemd. Deze had het te druk gekregen. Alle zorg moest aan de baby worden geschonken en dat vereiste voortdurende aanwezig heid in haar woning. In 1918 kochten Jan en Josephien de herberg van Jan van den Berg, omdat hun zaak zich steeds uitbreidde. 11 oktober 1938 was een droevige dag. Toen kwam plotseling te overlijden onze vaderlijke vriend Jan Brouwer. Hij was die dag op de fiets met een pak manufacturen weggereden naar Gerrit Dekker, wonen de achter het Kooibos te Callantsoog. Vermoedelijk door een hartaanval getroffen is hij van de fiets gerold en in de modder van een sloot terecht gekomen, waar uit hij zich niet meer kon bevrijden door het aanwezi ge prikkeldraad en jammerlijk is verdronken. Toen mijn vader het ons telefoneerde, heb ik als een kind zitten huilen. Ik mocht Jan heel graag. Ik kwam reeds vroeg bij de Brouwers. Annie, mijn vrouw, later ook. Dikwijls hebben we met hen gereisd o.a. naar Valkenburg, Luxemburg, België en Duitsland. Jan Brouwer is 64 jaar geworden. aan een 'Jan Brouwer, een Lappiespoep' Eerst ventte hij lopende met zijn artikelen in een zak op de rug of in een mand op de kruiwagen. Daarna kwam de hondenkar en toen de handel goed ging, kocht hij een fiets met luchtbanden. 63

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 3