LAPPIESPOEPEN deel 2 J. Baken Gzn. In Nederland werd voor Weslfalen de schimpnaam Poepenland gebruikt. Omdat veel stoffenhandelaren uit die streek kwamen, werden ze 'poepen' genoemd. De zak met stoffen die ze meesjouwden, heette een 'poepezak'. In Duitsland zijn nog de volgende gezegden: ...frech bis in die Puppen. meer dan brutaal) Er geht über die Puppen. (Hij gaat te ver) Kajapoet-olie is een lichte groene etherische olie. Hij wordt bereid uit de bladeren en takken van de Indische kajapoetboom. Hij werd (en wordt?) gebruikt bij massage. (Redactie) Jan Brouwer kwam voor zijn huwelijk naar Callantsoog om met een poepezak zijn artikelen aan te prijzen. Ook verkocht hij toen nog kajapoet-olie dat genezend zou werken op wonden. Zo kwam hij als jongeman in het Callantsoger gezin van Jacob Mooy en Maartje van den Berg (aldus nog verteld door hun nu 95 jarige dochter mevr. Neeltje Kooiman-Mooy te Bergen NH). Maartje van den Berg kreeg medelijden met hem en stelde hem voor bij hun in de kost te komen. Jan Brouwer wilde dat wel en werd daarna een Callantsoger. In die tijd bestelde Maartje van den Berg een kledingstuk voor een van haar dochters. Jan had het niet in zijn "poepezak" en reageerde met: "Nou meidje, ik heb het nou niet bai me, maar volgende week kom ik weer in Alkmaar en dan neem ik 't mee". Dit duidt erop dat hij ook reeds manufacturen uit de Houttil in Alkmaar opkocht. Vanuit de woning van Jacob Mooy en Maartje van den Berg ventte Jan dus verder met de poe pezak. Eerst lopende met zijn artikelen op de rug, in een mand of kruiwagen, daarna met een hond en een kar en toen de zaken goed bleven gaan, kwam er een fiets met zelfs al luchtban den. En na deze periode heeft hij nog met een lcet en kar gereden waarmee ook omliggende dorpen werden bezocht. Jan meende het goed voor elkaar te hebben, maar helaas. Toen hij ermee in Schagen reed op Het Noord, schrok de lcet, en het hele hutje en mutje: Jan, de lcet, de kar en de ingekochte goederen kwa men in de toen nog niet gedempte gracht terecht. Jan was er zo van geschrokken dat hij nadien weer alles op de fiets plus bagagedrager op het voorwiel heeft vervoerd. In die tijd leerde hij Josephien Carolina Meijer kennen, geboren te Sommelsdijk op Schouwen Duiven- land. Zij was een dochter van Hen- dricus Augustus Meijer en Elisabeth Johanna Carolina Kuiper. Josephien Meijer was toen nog in de kost bij het echtpaar Adrianus Vader en Jannetje Buys en bracht kennis aan de schooljeugd in vooral nuttige handwerken. Daar waren stoffen voor nodig die Jan kon leve ren. Toch maar weer op de fiets langs huizen en boerderijen door Noord-Holland noord... Uit deze kennismaking ontstond wederzijdse liefde en op 5 april 1900 traden zij in het huwelijk. 62

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 2