KROEGENTOCHT Vanaf 12 januari 1937 waren Jaap en Mien de Waal eigenaars van 'Hotel Duinzicht'. Mien runde het café met behulp van Diet Mooij en Jaap onderhield 3 x per week een bode- vrachtdienst naar Schagen. In 1942 moesten zij op last van de Duitsers het dorp verlaten. Zij gingen naar het nooddorp 'Hollywood'. In 1943 werd hun hotel en nog zeven andere pan den door een explosie van munitie verwoest. Jaap en Mien besloten na de oorlog in 1945 toch weer een café te beginnen. Zij kochten een zoge naamde Duitse barak. Van de gemeente kregen zij vergunning die op het vroegere parkeerterrein van 'hotel Duinzicht' neer te zetten. Mien beheerde weer het café en Jaap hervatte zijn expeditiebedrijf. Het was een populair stel mensen. In 1948 stonden zij voor de keuze om een nieuw hotel te bouwen op de oude plaats of Callantsoog te verlaten. Zij kozen voor het laatste en kochten een café in Hoorn. De vrachtdienst werd verkocht aan Klaas Rietvink. De barak werd verkocht aan aannemersbedrijf Daalder. Deze wilde hem gebruiken als directiekeet. De gemeente echter gaf Daalder te verstaan dat er nog vijf jaar een café in gevestigd moest blijven. Omdat Jannie Vriesman een zomer bij de Waal had gewerkt, was dat voor Daalder een reden om tegen Aris Vriesman te zeggen dat hij naast zijn werk als uitvoerder ook wel kastelein kon zijn! Hoewel hij niet uit 'het vak' kwam, floreerde de zaak. Dat kwam mede door de stamtafel met zijn vaste bezetting. Die bestond o.a. uit de vrijgezellen Pietje en Jan Wey, Simon Mooij, Maarten Mooij (de schipper), Hendrik Zeeman, Dirk Wittebol, Siem Schagen en slager Wit. Zij bespraken uitgebreid het Callantsoger nieuws en nuttigden hun gelagje. Een borrel kostte 35 cent en 3 voor één gulden, bier per glas een kwartje en koffie ook een kwartje. Voor verwarming stond er een grote bunkerkachel midden in de zaal. Nadat 'Hotel de Vries' in 1952 verbrand was, kreeg de eigenaar Ben de Vries de kans om een nieuw hotel te bouwen. Dat zou moeten komen op de plaats waar eerder 'Hotel Duinzicht' had gestaan. werk en dat voor slechts één jaar. Want het gemeentebe stuur wees op de termijn van vijf jaar vergunning. Toen 'Hotel de Vries' in september 1953 geopend werd, moest de Barak dicht. Dat gebeurde tot verdriet van velen twee dagen voor de Callantsoger kermis. Dat gemoedelijke, knusse kroegje moest verdwijnen. DRANKWET DE BARAK, 1946-1953 Jacob Vos Pzn., met medewerking van Jannie en Kees Vriesman. 'De Barak' bleek in de weg te staan. Hij werd verplaatst naar een ernaast gelegen terrein. Veel De Barak 1952. 48 Burgemeester en wethouders vanCallant 80Og gezien een op 27 Februari Ig48 ingekomen verzoekschrift dd. 27 Februari 19 48, van Aria Vriesman van beroep uitvoerder wonende te CallantsoogWijk A nr. 113om een volledige vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein; overwegende, dat geen der in artikel 12, eerste lid, der drankwet (staatsblad 1931, nr. 476) vermelde omstandigheden aanwezig is: Besluiten: 1°. aan Aria Vriesman voornoemd een volledige vergunning te verleenen voor den verkoop van sterken drank in het klein voor het tijdvak van 7 April 1948 ..tot en met 30 April 1948; 2°. dc vergunning te verleenen voor de volgende localiteiren Westelijke en Oostelijke lokaliteit van het perceel (barak) Callantsoog wijk A nr.40 ,XHK welke localiteiren een oppervlakte^®® van resp. 53,60 en 90 m2. Callantsoog 7 April19 48 Burgemeester en wethouders voornoemd. De wethouder, De burgemeester, (get.)J.Mooij Mz„ (get.) W.L„CorrelJ Voor afschrift. De secretaris der gemeente Callantgoog,

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 8