EXCURSIE Op zaterdag 23 augustus 1997 reisden we met z'n zeven-en-veertigen onder leiding van Cor Spijker naar Edam. Het was gelukkig niet zo extreem warm als de laatste weken. In Edam regende het zelfs een beetje. De heren Molenaar en Westerink, twee leden van de Historische Vereniging Edam (1000 leden) leidden ons rond. Het stadje dat in 1356 al stadsrechten kreeg, heeft nog honderden huizen met fraaie gevels. We bekeken de Botermarkt en de Beesten markt. Ook werd ons gewezen op de scheefstaande toren van een kerk. Ook het fort Edam werd bekeken. Het is een van de 43 forten die in 1916 Amsterdam moesten beschermen. In de oorlog 1914-1918 lagen er 150 Hollandse soldaten. In 1940-1945 vormden eerst Hollandse en daarna Duitse soldaten de bezetting. Het fort met zijn metersdikke muren en zijn twee meter dikke zandlaag op het dak werd destijds onneembaar geacht. Een militair deskundige zegt dat het nu genomen zou kunnen worden door één tank met vier man. Na een uitstekende en gezellige lunch in motel Katwoude kwamen de dames Glas en Verdeman in de bus. Zij waren leden van het oudheidkundig genootschap 'Oud-Quadyck' (12 leden). Zij begeleidden ons langs de polder Zeevang en verschillende dorpen in de nabij heid daarvan. Over de eeuwenoude dorpen wisten ze veel te vertellen. Zo hangt in Schardam in de toren een klok die gegoten is door Gherardus de Wou in 1493. Interessant is dat de Callantsoger kerkklok eveneens door hem gegoten is. Het jaartal op onze klok is 1491. We bekeken ook de kerk van het dorp Beets. (Zie onderstaande foto) In de trouwzaal aldaar werden Akke en Herman Bloem nog eens door Guus Zeeman in de echt verbonden! In Etersheim reden we langs het schooltje waar de onderwijzer Joh. Kieviet eens het boek 'Dik Trom' schreef. In de kerk van Oosthuizen kregen we een stukje geschiedenis en orgelspel te horen. Onder de indruk kwamen we bij het zien van het daar aanwezige monumentale praalgraf. Twaalf adel lijke personen vonden hierin een laatste rustplaats. Het kerkorgel uit 1521 is het oudst bespeelbare orgel van Europa. In de bus bedankte onze voorzitter de chauffeur die ons langs smalle kronkelige weggetjes toch weer behouden thuis bracht. Tevens zwaaide hij veel lof toe aan Cor Spijker die deze excursie georganiseerd had. GRAAG NOG EEN PAAR LEDEN ERBIJ! Laten we allemaal in de lering van familie, vrienden en collega's rondkijken. Werf een lid. Is het gelukt, bel dan Wim Zeeman 0224-581294. 43

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 3