De heer J. Baken Gzn., geboren 5-5-1901 overleden 26-12-1994, heeft veel over de historie van Callantsoog op papier gezet. De redactie van 'de Cloclc' is hem daar voor altijd dankbaar geweest. Tot vlak voor zijn dood werkte hij nog aan de geschiedenis van de 'lappiespoepen' in Noord-Holland. Een voor Callantsogers bekende 'lappies- poep' is Jan Brouwer geweest. Een eerste artikel over de fam. Brouwer-Meijer is gepubliceerd in 'de Cloclc' die in decem ber 1994 uitgekomen is. De heer Baken beloofde aan Jacob Vos en Jannie Provily, die hem vlak voor zijn dood nog opzochten, zijn artikel over 'lap piespoepen' af te maken en zijn kleindoch ter te vragen om het te ordenen en uit te tikken. Tevens schreef hij voor ons blad nog over het onderwijs in Callantsoog tussen 1861 en 1920. Ook dat zullen we te zijner tijd publiceren. Onze dank voor deze artikelen geldt dus ook voor Bakens kleindochter, Lidy Buininlc. LAPPIESPOEPEN deel 1 WETENSWAARDIGHEDEN over de WESTFAALSE STOFFENHANDELAREN in de ZIÏPE, en daar uit vermoedelijk voortgekomen het ontstaan van de Callantsoger manufacturenzaak van Jan Brouwer, later getrouwd met de onderwijzeres Josephien Helena Carolina Meijer in 1900. Enige woorden vooraf. Het boven onderlijnde is de titel van een door de bekende historieschrijver Piet Dekker in januari 1983 geschreven verhandeling waarin ook veel bijzonderheden over Callantsoog en inwoners staan vermeld. Maar niet alleen daarom, maar vooral omdat wij (J. Vos Pzn enj. Baken Gznniet kunnen ontkomen aan ons vermoeden dat Jan Brouwer in de natijd van deze stoffenhandelaren (1890) nog bij hen heeft gewerkt en daardoor ervaring heeft opgedaan en de lust heeft verkregen om ook in Callantsoog en omgeving zijn koopwaar aan te prijzen en te slijten en een bloeiende manufacturenzaak tot stand te brengen. Inleiding Jan Brouwer werd geboren in Sint Maartensbrug als zoon van Jan Brouwer en Greetje Kos. Hij kwam uit een groot gezin waarvan beide ouders jong gestorven zijn. Bij zijn huwelijk (te Callantsoog) in 1900 was hij blijkens de huwelijksakte 31 jaar oud en dus geboren in 1869. Uit de voorgeschiedenis van de Westfaalse stoffenhandelaren komt naar voren dat in 1883 Johan Gerhard Meijer stierf. Hij was de laatste Westfaalse stoffenhandelaar uit dit deel van Duitsland die als "lappiespoep" de stoffenhandel in Sint Maartensbrug dreef. Toen hadden de Meijers reeds een eeuw door de Zijperpolder en wijde omgeving getrokken en vanaf 1800 een blijvend verkooppunt in St. Maartensbrug verworven. Hij was dan ook afge leefd na een zwaar leven en vele jaren met de poepezalc te hebben rondgesjouwd. "We mogen - aldus Dekker - hem beschouwen als de stoffenman die de Zijperzaak (toch eigen lijk nog de Sint Maartensbruggerzaalc) tot haar grootste bloei heeft gebracht". Hij bereikte de leeftijd van 74 jaren. Zijn beide zonen dreven de zaak tot 4 augustus 1871. 30 april 1985. Jacob Baken met Prins Claus. 52

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 12