HOE DE MAQUETTE WERD GEBOREN. In de museumboerderij 'Tante Jaantje' staat een maquette van het dorp Callantsoog 1910. Die is in 1960 gemaakt door Piet Vos Jbz. (Geboren in 1888, overleden in 1979) Hij is in bruikleen gegeven door defam. Vos aan de stichting Callinger Erfgoed. Een van de zonen van Piet Vos Jbz. is Jacob en die beschrijft hieron der hoe de maquette gemaakt werd. Piet Vos had het al lang in z'n hoofd: "Het dorp in 't klein nabouwen". Het moest worden zoals het er in de jaren 1905-1910 uitgezien had. Er kwam veel denk- en meetwerk bij. Eerst een tekening maken op schaal van elk huisje dat er toen gestaan had. Toen de grootste klus: Ellc huisje van hout nabouwen. Vervolgens die de kleur geven zoals ze er in 't echt hadden uit gezien. Was de muur wit, was 't een blauw of een rood pannendak of was 't riet? Dat gebeurde allemaal op de werlcplaats-zolder aan het Dorpsplein en nam maanden in beslag. Toen naar de gemeente om een plattegrond. Er was er nog een van vlak na de eerste wereldoorlog en dat was precies wat hij zocht. Met behulp van de Technische Dienst moest die worden vergroot en aangepast aan de schaal van de huisjes. Dat alles werd geprojecteerd op een grote multiplex plaat. Er moest een duinenrij op komen, een zee, weggetjes en hekjes. De duinen werden van zaagsel met lijm gemaakt, de zee een stuk plastic-folie. Vervolgens de duinen, de Buurt en wegen in kleur schilderen. De kleur was zoals hij het zo vaak gezien had: dor-bruin. Bomen stonden er nog niet, dus groen had hij weinig nodig. Daarna kwam de grote dag: De huisjes op z'n plaats zetten. Als laatste werden de hekjes geplaatst en achter vele huizen een nummer 100 w.c.). Niet achter alle huizen stond die. Enkele families kenden de luxe al van een 'plee' binnenshuis. Er kwam een rand om van brede planken en daar werd de datum en zijn naam nog ingehakt. Toen hij klaar was overzag hij alles en had zijn zin: "Het dorp van vroeger" was geboren. Het is beslist de moeite waard om van de zomer de maquette eens rustig te gaan bekijken. Ernaast ligt een boek waarin precies staat wie er in de jaren 1905-1910 op het dorp in de panden woonden. De maquette in de boerderij 'Tante Jaantje'. foto Maarten Bakker FOTOBOEK 'CALLANTSOOG EN GROOTE KEETEN VROEGER' De firma Leguit, Dorpsplein 9, gaat de laatste fotoboeken verkopen voor slechts 14,95. (Eerder 26,00) Het boek werd in 1988 samengesteld door Jacob Vos, Wim Lastdrager en Elly van Houten. Het bevat 80 foto's uit vroeger tijden. Bij elke foto staat een stukje tekst, zodat men al lezend en kijkend kennis kan nemen van een deel van de Callantsoger geschiedenis. De ansichtkaart van onze weidemolen is uitverkocht. Er zijn nog wel boekjes over de geschie denis van Callantsoog en Groote Keeten. Ook in het Duits, 5,00. 26

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 6