Ilc heb boven dit verhaal de jaartallen 1935-1955 genoemd en ik laat het dan ook eindigen op het moment dat de mechanisatie en de schaalvergroting in het boerenleven hun intrede doen: het laatste paard werd verkocht, de tractor kwam en de melkmachine en het maaikneu- zen en de hooibalen en niets was meer zoals het generaties lang was geweest! Ilc was een kind, hoe kon ik weten Tot 1969 hebben Adriaan en Grietje Raap met veel plezier op "Grietjes Hoeve' geboerd. Daarna werd het bedrijf overgenomen door zoon Cees. Zelf hebben ze toen een huis aan de Duinroosweg gekocht, waar zij vele fijne jaren hebben doorgebracht. Adriaan was nog heel vaak op de boerderij te vinden, want dat was nog altijd zijn grootste hobby. Maar toch, zij wer den wat ouder, het huis een beetje te groot en zo werd besloten in een bejaardenhuisje 'Op Goeree' te gaan wonen. Dat gebeurde in december 1981. Helaas kwam er een dag dat na een gelukkig huwelijksleven van 57 jaar, door het overlijden van Adriaan een einde aan hun samenzijn kwam. Een hele slag voor de familie, maar vooral voor Grietje. Het valt niet mee na zoveel jaren samen alleen verder te moeten. Ook daar pro beert ze, ondanks haar handicap (slecht zien) het beste van te maken. Veel hulp heeft ze daar bij van de kinderen en kleinkinderen, de buren en de kennissen. Daar is ze dankbaar voor. MET PIET WIT, DE ZOON VAN DE SLAGER, DE WIJK IN. (±1950) deel 1 Zoals vele oud Callantsogers nog wel zullen weten, was mijn Vader, Simon Wit hier in de vijf tiger jaren slager. Daarom reed ik in een vuurrode Fiat-toppolino-bestel door de wijk. Dat hield in, dat ik in het begin van de week ging rondvragen. Van alle klanten werden de bestel lingen genoteerd in het rondvragersboelcje. Ook de kruidenier en de bakker werkten zo. Aan het eind van de week werden dan de bestellingen rondgebracht. Zo in de wijk hoorde en zag je natuurlijk nogal wat, want overal kreeg je een bakkie koffie, tot het je oren uitkwam. Zo gebeurde het dat ik kwam te rondvragen bij de familie Vel aan 'de Govers Kluft'. Vanaf de dijk liep er een pad naar de boerderij, dat in 't voorjaar omzoomd was met een lint van narcissen. Herfstdag was dit pad nogal drassig en met de fiets maakte je daar dan behoorlijke sporen in. Over deze sporen had Vel herhaaldelijk geklaagd tegen de postbode, genaamd Teun Mooy, beter bekend als Teun 'de post'. Deze was echter Oost- Indisch doof. Maar langs dit pad liep ook via een paal een ijzeren draad (de lclerenlijn) die aan de keuken vastzat. Op die bewuste ochtend zat ik bij de familie Vel aan een bak kie, toen we werden opge schrikt door gerammel aan die lijn. Piet Vel keek uit het raam en zei laconiek: "Teun de post rait teugen de klerenlain op en lait op de grond." Vel Sr. merkte daarna laconiek op: "Den is die voorlopig uitfietst en uitluid!" 39

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 19