EEN BOERENFAMILIE 1935 -1955, deel 2 'De Tempel' en 'Grietjes Hoeve' In die tijd hadden vader en moeder een jonge knecht, Freek Ameling. Hij kwam uit Oudkarspel. Zijn vader was Duitser van geboorte en niet genaturaliseerd tot Nederlander. Het gevolg was dat Freek dienst moest nemen in het leger van 'Der Führer' en als Duits soldaat sneuvelde Zo'n jonge knecht was intern en er ontstonden hechte banden. Vader en moeder hadden hiervan veel verdriet. Angstige gebeurtenissen te over! Een soldaat zat naast de boerderij z'n geweer te poetsen. Het geweer ging af en de kogel vloog rakelings langs mijn moeder die in de koestal stond te koken. (Er was in die tijd meestal geen keuken in zo'n stolpboerderij) En dan de nacht waarin een Engelse bom viel in het land van Joh. Baken, zo'n 50 meter achter de boerderij! Wat een vreselijke klap! Alle deuren, ook de grote dorsdeuren, vlogen open. Vanuit de slaapkamer zagen vader en moeder een vuurzee langs de Oosterweg. De lamp in de woonkamer met zijn glazen pegeltjes viel met veel geraas naar beneden. De graszoden lagen op het dak en op de zolder! Dan overheerste na de schrik dankbaarheid dat je voor groot onheil gespaard was! Ook de bedrijfsvoering werd door de oorlogstoestand enorm belemmerd. Al was het alleen maar de verplich- DIENST :fe=?OE :<7!V 17 jX te rundveeleve ring, de verplich te schapenleve ring en de beperkte toewij zing van stro uit eigen oogst. Ook mocht maar een beperkte hoeveel heid tarwe wor den gehouden. Mijn moeder bakte zelf brood. Natuurlijk wer den aan het gezin Raap geen broodbonnen toe gewezen. 9 SEP. 1942 Hans Raap Jannie Provily-Rietvink Kennisgeving Aanslag Rimdveelevering 1942 Namens de Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vleesch brengt de Landbouw-Crisis-Organisatie. voor Noordholland te Uwer kennis, dat Uw aan slag voor de verplichte Rundveelevering over de periode van 1 December 1941 tot 1 December 1942 voor te leveren Runderen vastgesteld is op tenminste fu.y. ZKg. levend gewicht, waarvan te leveren in den vorm van koeien tenminste stuks. Onder koeien wordt hier verstaan runderen, die tenminste éénm^.1 gekalfd hebben. andbouw- Crisis-O rganisa tie voor Noordbolland. De Landbouw-CfisMF^Ürganisatie voor de Provincie Noordholland te ALKMAAR. 672-'42-1600C. K 24. Distr, Z, O. z. Verplichte levering van tenmin ste twee koeien voor 1 december 1942 en twee schapen voor 1 januari 1943. KENNISGEVING aanslag schapenlevering 1942 Wij deelen U bij dezen mede, dat door IJ tenminste de navolgende aantallen schapen geleverd moeten worden en wel vóór de hierna genoemde data. Volgens onze gegevens moet IJ nog een aantal schapen leveren van K- -stuks Dit aantal wordt thans verhoogd met stuks Zoodat het totaal der door U te leveren overjarige schapen bedraagt X... stuks Bovendien is U thans aangeslagen voor y-?-rrrT stuks schapen geboren in 1942 Het totaal door U te leveren aantal schapen bedraagt dus stuks Van de overjarige schapen moeten geleverd worden: vóór 1 November 1942 tenminste 75% vóór 1 Januari 1943 het restant Van de schapen geboren in 1942 moeten geleverd worden: vóór 1 Januari 1943 tenminste 75% vóór 1 Mei 1943 het restant In plaats van schapen, geboren in 1942, mogen ook oudere schapen (b.v. afgedankte ooien) geleverd worden. De ingevolge deze kennisgeving te leveren schapen moeten aangevoerd worden op de leveringsplaats te De Landbouw-Crisis-Organisatie behoudt zich het recht voor in het bovenstaande wijzigingen aan te brengen indien zulks naar haar oordeel noodig is. DE LANDBOUW-CRISIS-ORGANISATIE Datum vvfe* VOOR NOORDHOLLAND. 36

De Clock van Callens-Ooghe | 1997 | | pagina 16